"Nocne marki" częściej doświadczają negatywnych myśli?

Autor: PAP Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 14 grudnia 2014 14:32

Badacze z Uniwersytetu Binghamton (USA) znaleźli związek między późnym chodzeniem spać a nawracającymi, negatywnymi myślami. To, o której się kładziesz do łóżka i jak długo śpisz, naprawdę ma wpływ na ciągłe zamartwianie się i ponury nastrój - przekonują.

"Nocne marki" częściej doświadczają negatywnych myśli?

Wyniki badania opublikowano w czasopiśmie „Cognitive Therapy and Research”.

Autorzy - dr Jacob Nota i dr Meredith Coles - odkryli, że ludzie, którzy śpią za krótko, a jednocześnie kładą się w późnych godzinach nocnych, częściej są przygnębieni i skarżą się natłok negatywnych myśli niż osoby mające bardziej regularne godziny snu.

Nawracające, przytłaczające, negatywne myśli zawsze odbijają się na jakości życia i stanie psychicznym człowieka. Powodują uczucie lęku, utraty kontroli nad własnym życiem, strach przed tym, co przyniesie przyszłość i natrętne rozmyślanie o przeszłości.

Jak wykazały wcześniejsze badania, problemy ze snem - zwłaszcza niewystarczająca ilość snu w ciągu doby - wiążą się z pogorszeniem nastroju, także z nawracającymi negatywnymi myślami. Nota i Coles postanowili sprawdzić, czy podobna zależność występuje pomiędzy posiadaniem takich myśli a porą kładzenia się do łóżka.

Naukowcy odkryli, że osoby, które spały krócej lub chodziły spać później (określające siebie jako „nocne marki”) dużo częściej niż inni doświadczały nawracających negatywnych myśli.

Więcej: www.pap.naukawpolsce.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum