Niższy wzrost = gorsze krążenie krwi

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 czerwca 2010 15:44

Niski wzrost zwiększa ryzyko chorób serca - wykazały badania, w których uczestniczyło w sumie ponad 3 mln osób.

Analizy dokonali naukowcy z Finlandii, z Uniwersytetu w Tampere, zestawiając wyniki 52 badań. Wnioski przedstawiono na łamach „European Heart Journal”.

Wpływ wzrostu na ryzyko chorób serca próbowało wcześniej analizować wielu badaczy, jednak ich obserwacje prowadziły nierzadko do sprzecznych wniosków.

Po wyselekcjonowaniu najbardziej miarodajnych prac, autorzy analizy zaobserwowali, że zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, niski wzrost zwiększa ryzyko chorób układu krążenia i ryzyko zgonu z ich powodu.

Okazało się, że osoby niskiego wzrostu – poniżej 153 cm w przypadku kobiet i poniżej 165,4 cm w przypadku mężczyzn – były 1,5-krotnie bardziej narażone na choroby serca i zawał w porównaniu z osobami wysokimi – odpowiednio powyżej 166,4 cm i 177,5 cm. Ryzyko zgonu było natomiast o 37 proc. wyższe u niskich mężczyzn i o 55 proc. wyższe u niskich kobiet.

Naukowcy podejrzewają, że przyczyną większego ryzyka u osób niskich są mniejsze naczynia wieńcowe – bardziej podatne na zatykanie w wyniku oddziaływania innych czynników, takich jak złe odżywianie, nadmierne spożycie alkoholu, palenie czy brak aktywności fizycznej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum