Niższa waga urodzeniowa - większe zagrożenie astmą

Autor: Pediatrics, PAP/Rynek Zdrowia • • 15 października 2009 13:06

Dzieci, które ważą mało jako noworodki są w przyszłości bardziej narażone na astmę - potwierdzają badania szwedzkie, które objęły niemal 11 tys. bliźniąt. Informację na ten temat podaje pismo "Pediatrics".

Jak wyjaśniają autorzy pracy, mała masa noworodka może być objawem niedożywienia płodu w łonie matki i spowolnienia jego wzrostu. To z kolei może się przełożyć na zaburzenia w rozwoju dolnych dróg oddechowych – oskrzeli i płuc oraz większą podatność do rozwoju astmy.

Astma jest przewlekłą chorobą zapalną dolnych dróg oddechowych. W większości przypadków ma podłoże alergiczne. Oskrzela astmatyków charakteryzują się nadwrażliwością na czynniki drażniące, np. na alergeny (najczęściej roztocza z kurzu, pyłki kwiatowe, zarodniki grzybów pleśniowych); infekcję wirusową, leki czy stres. Objawia się to atakami duszności i kaszlu oraz świszczącym oddechem.

Wcześniejsze doniesienia wskazywały, że dzieci, które rodzą się małe są bardziej narażone na astmę w przyszłości. Aby sprawdzić czy masa ciała noworodka jest czynnikiem ryzyka tej choroby, niezależnie od genów czy wpływów środowiskowych, naukowcy z Instytutu Karolinska w Sztokholmie zebrali dane na temat astmy wśród niemal 11 tys. bliźniąt w wieku 9 i 12 lat. Następnie analizowali informacje dotyczące tych bliźniąt, z których tylko jedno cierpiało na astmę – łącznie było to 157 par bliźniąt jednojajowych i 289 dwujajowych, tej samej płci.

Okazało się, że masa ciała po urodzeniu wpływa na ryzyko astmy niezależnie od czasu trwania ciąży, genów oraz warunków życia we wczesnym dzieciństwie.

– Nasze badania dowodzą, że istnieje wyraźny związek między rozwojem płodu a ryzykiem astmy, który nie zależy od czasu trwania ciąży oraz czynników środowiskowych i genetycznych – komentuje biorąca udział w badaniach Catarina Almqvist.

Odkrycie to nabiera szczególnego znaczenia, jeśli uzmysłowimy sobie, że według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), na świecie żyje obecnie 300 mln osób chorych na astmę, a liczba ta ciągle rośnie. Z drugiej strony, statystyki wskazują, że coraz więcej dzieci przychodzących na świat ma niską masę ciała.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum