Niski poziom witaminy C wpływa na powikłania ciąży?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 marca 2010 18:49

Witamina C jest nam niezbędna do życia. Naukowcy z USA dowiedli, że umożliwia ona również prawidłowy rozwój płodu - informuje serwis EurekAlert.

Witamina C, czyli kwas askorbinowy, odgrywa w naszym organizmie wiele ważnych funkcji, m.in. aktywuje układ odpornościowy, wspomaga niszczenie wirusów, ułatwianie gojenie się ran i złamań, hamuje krwawienia, reguluje poziom cholesterolu i obniża ciśnienie krwi, wpływa na wytwarzanie i zachowanie kolagenu, uczestniczy w produkcji hormonów zwalczających stres.

Długotrwały niedobór witaminy C prowadzi do ciężkiej wielonarządowej choroby – szkorbutu.

Wśród wszystkich ssaków tylko naczelne (małpy i ludzie) oraz świnki morskie nie potrafią same syntetyzować witaminy C i muszą ją uzyskiwać z zewnątrz. Jednym z białek zaangażowanych w regulowanie poziomu witaminy C w naszym organizmie jest Slc23a1, niemniej jednak jego dokładna rola nie została jeszcze zbadana in vivo.

Mark Levine wraz z zespołem z National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases odkrył kilka bardzo ważnych funkcji tego białka u myszy. Jak wynika z ich badań, jedną z najważniejszych ról transportera witaminy C, białka Slc23a1 jest regulacja absorpcji (wchłaniania) witaminy C przez nerki oraz umożliwianie prawidłowego rozwoju i przeżycia zarodków tych zwierząt.

Jak podkreślają autorzy pracy, mimo że dane dotyczące wpływu witaminy C na przeżywalność zarodków są na razie dość kontrowersyjne, to kluczowe będzie zebranie danych klinicznych i określenie, czy niski poziom witaminy C u ciężarnych kobiet rzeczywiście wpływa na powikłania ciąży i okołoporodową śmiertelność.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum