×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Niezdrowa dieta szkodzi mózgom nastolatków?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia20 grudnia 2017 11:37

Składniki popularnych napojów mogą zaburzać pamięć i zdolność do nauki młodych ludzi, a puste kalorie mogą zmieniać odczuwanie satysfakcji i zwiększać ryzyko złych przyzwyczajeń w dorosłym życiu. Problem mogą jednak złagodzić ćwiczenia fizyczne.

Niezdrowa dieta szkodzi mózgom nastolatków?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Specjalne wydanie "Birth Defects Research: The Teenage Brain" ostrzega przed szkodliwością popularnych zachowań wśród nastolatków.

Pierwsza z opublikowanych w piśmie prac, autorstwa naukowców z Northern Kentucky University (USA), zwraca uwagę na zagrożenie ze strony napojów energetycznych.

Badacze zwracają uwagę, że konsumpcja takich napojów rośnie wśród młodzieży w alarmującym tempie, a do tego często jest łączona ze spożyciem alkoholu. Tymczasem badania na zwierzętach pokazują szkodliwy wpływ zawartych w tych napojach substancji na rozwój mózgu.

- Nasz przegląd wskazuje na to, że nie wiemy wystarczająco dużo na temat skutków wysokiego spożycia napojów energetycznych i zawartych w nich składników, wywieranych na mózg saków w krytycznym czasie dla jego rozwoju - mówi główna autorka publikacji dr Christine Curran.

- Wyniki naszych najnowszych badań na niedojrzałych i młodych myszach wystawionych na działanie wysokich ilości tauryny sugerują jej szkodliwe działanie na procesy uczenia się i pamięć oraz na wzrost spożycia alkoholu u osobników płci żeńskiej - kontynuuje badaczka.

Mózgom nastolatków może szkodzić tzw. śmieciowe jedzenie (ang. junk food), o czym mówi druga praca. Junk food to według naukowców jedzenie bardzo smaczne i dające poczucie satysfakcji, ale ubogie w składniki odżywcze.

Według naukowców jedzenie tego rodzaju nie tylko zwiększa obwód talii, ale także w podstępny sposób szkodzi mózgowi, który w młodzieńczym wieku nadal się rozwija.

- Ponieważ główny system neuroprzekaźników w mózgu odpowiedzialny za kontrolę i odczucie satysfakcji w okresie nastoletnim cały czas się formuje, spożywanie głównie śmieciowego jedzenia negatywnie wpływa na podejmowanie decyzji, nasila zachowania związane z poszukiwaniem nagrody i oddziałuje na złe nawyki żywieniowe w dorosłym wieku - wyjaśnia autorka pracy dr Amy Reichelt z University in Melbourne (Australia).

Prosta zmiana przyzwyczajeń żywieniowych bywa trudna, lecz na szczęście istnieją inne środki zaradcze.

- Dobra wiadomość jest taka, że ćwiczenia mogą pomóc w odciągnięciu nastolatków od szkodliwych czynników - twierdzi dr Michiko Watanabe, jeden z redaktorów pisma.

Dwie inne prace pokazują bowiem, że ćwiczenia fizyczne mogą zapobiegać negatywnym skutkom wielu szkodliwych zachowań młodych ludzi, ale większość z nich rusza się z byt mało.

- Długa lista korzyści z ćwiczeń może zmotywować nastolatków do wstania z kanapy - twierdzi dr Watanabe.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze