Niewielkie ilości alkoholu chronią przed udarem, ale nie palaczy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 kwietnia 2010 14:35

Wcześniejsze badania wskazywały, że alkohol może mieć działanie ochronne, jeśli chodzi o ryzyko udaru. Jednak dane na ten temat bywały niejednoznaczne.

Dlatego naukowcy z Uniwersytetu Cambridge sprawdzili, czy na związek między alkoholem a udarem nie wpływa przypadkiem korzystanie z innej popularnej używki – nikotyny. Wyniki tych analiz przedstawili na dorocznej konferencji Amerykańskiej Akademii Neurologicznej w Toronto.

Naukowcy zebrali dane na temat nawyków związanych z piciem alkoholu i paleniem papierosów u ok. 22,5 tysiąca Brytyjczyków w wieku 39-79 lat. W ciągu 12 lat trwania badań w tej grupie zdarzyły się 864 udary.

Okazało się, iż osoby, które regularnie piły niewielkie lub umiarkowane ilości alkoholu (do 3 standardowych kieliszków czerwonego wina dziennie) miały o 37 proc. niższe ryzyko udaru od abstynentów. Ale tylko pod warunkiem, że nie paliły papierosów. U palaczy ochronne działanie alkoholu zanikało.

Jak podkreślają badacze, palenie nie dość, że samo w sobie stanowi czynnik zwiększający ryzyko udaru, to jeszcze może niwelować korzyści z ochrony, jaką zapewniają niektóre elementy stylu życia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum