Niespodziewany efekt COVID-19: problemy z erekcją

Autor: oprac. KM • Źródło: HIVPlusMag18 maja 2021 20:20

Co COVID-19 może mieć wspólnego z zaburzeniami erekcji? Naukowcy z Uniwersytetu Miami odkryli, że - wbrew pozorom - bardzo wiele.

Niespodziewany efekt COVID-19: problemy z erekcją
Zaburzenia erekcji mogą być skutkiem działalności koronawirusa. Fot. Shutterstock
  • Naukowcy z Uniwersytetu Miami odkryli ślady koronawirusa w tkance prącia
  • Badanie przeprowadzono na ochotnikach po operacji wszczepienia protezy prącia
  • Koronawirus może być przyczyną zaburzeń erekcji - dowodzą naukowcy

Ostatnie badanie, którego wyniki pojawiły się w World Journal of Men's Health pokazało, że być może istnieje związek między zachorowaniem na COVID-19 a problemami z erekcją. Po raz pierwszy, w przebiegu tego właśnie badania naukowcy z Uniwersytetu Miami odnotowali, że ślady koronawirusa można znaleźć w tkance prącia.

Jednak tym, co jeszcze bardziej zaniepokoiło naukowców, niż sama obecność wirusa w prąciu, był fakt, że odkrycia te miały miejsce długo po wyzdrowieniu badanych pacjentów. To z kolei prawdopodobnie świadczy o tym, że aktywność koronawirusa w obrębie męskich narządów może utrzymywać się nawet do kilku miesięcy i powodować problemy m.in. z erekcją.

COVID przyczyną zaburzeń erekcji

- Nasze badania pokazują, że COVID-19 może powodować zaburzenia czynności śródbłonka w układach narządów poza płucami i nerkami. Te zaburzenia, które występują z powodu COVID-19, mogą zająć komórki śródbłonka i wpływać na wiele narządów, w tym penisa - zauważył autor badania dr Ranjith Ramasamy. - W naszym badaniu pilotażowym odkryliśmy, że u mężczyzn, którzy wcześniej nie cierpieli z powodu zaburzeń erekcji, rozwinęły się dość poważne zaburzenia erekcji po zachorowaniu na COVID-19.

W celu przeprowadzenia badania naukowcy pobrali próbki tkanki prącia od dwóch mężczyzn, którzy przeszli operację implantacji protezy prącia z powodu zaburzeń erekcji, a wcześniej zachorowali na COVID-19. Jeden z nich miał ciężki przebieg choroby i był hospitalizowany, natomiast drugi doświadczył tylko łagodnych objawów. Próbki zostały pobrane również od dwóch innych mężczyzn, którzy przeszli taką operację, ale nie byli chorzy na COVID-19.

Mężczyźni chorzy na COVID powinni być świadomi skutków

W przypadku mężczyzn-ozdrowieńców z COVID-19 naukowcy znaleźli oznaki obecności wirusa w tkance prącia. Obaj mężczyźni wykazywali również oznaki dysfunkcji śródbłonka - powszechnie spotykaną dysfunkcją naczyń krwionośnych.

- To sugeruje, że mężczyźni, którzy zachorują na COVID-19 powinni być świadomi, że zaburzenia erekcji mogą być skutkiem działalności wirusa i powinni udać się do lekarza, jeśli wystąpią objawy zaburzeń erekcji - powiedział Ramasamy.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze