Nieregularne miesiączki oznaką choroby serca?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 maja 2010 18:16

Ryzyko rozwoju chorób układu krążenia może być wyższe u kobiet, które mają nieregularny cykl miesiączkowy.

Wśród 23 tysięcy kobiet, których stan zdrowia obserwowano przez dziesięć lat, panie mające w przeszłości nieregularne miesiączki były o 28 proc. bardziej narażone na rozwój chorób serca – informują holenderscy naukowcy na łamach pisma „Fertility and Sterility“.

Wzrostu ryzyka nie zaobserwowano natomiast u kobiet, których cykl menstruacyjny był regularny, bez względu na to, czy trwał on mniej niż 26 dni czy ponad 30 dni. W momencie rozpoczęcia badań średni wiek kobiet wynosił 50 lat.

Dotychczasowe analizy wykazały, że ryzyko chorób układu krążenia i cukrzycy typu 2 wzrasta u kobiet cierpiących na zespół policystycznych jajników. Schorzenie to charakteryzuje się przewlekłym brakiem jajeczkowania, a u jego podstaw leżą zaburzenia hormonalne związane ze zwiększoną produkcją androgenów.

Okazało się, że ryzyko chorób serca może być podwyższone także w przypadku nieregularnego miesiączkowania, które nie jest związane z zespołem policystycznych jajników.

Trudno jednak wyjaśnić przyczynę tej zależności, gdyż na wyniki badań nie miały wpływu zaburzenia hormonalne (zwłaszcza obniżony poziom estrogenu, który chroni przed chorobami serca) ani takie czynniki jak waga, ciśnienie tętnicze czy wysoki cholesterol.

Naukowcy zwracają uwagę, że pomimo wyraźnie większego ryzyka, u większości kobiet, które miały nieregularne miesiączki, choroby układu krążenia nie rozwinęły się podczas dziesięciu lat trwania obserwacji.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum