Niepłodność: nowa metoda leczenia budzi kontrowersje

Autor: GUBAŁA Katarzyna • Źródło: gazeta.pl/Rynek Zdrowia   • 27 sierpnia 2009 12:39

Modyfikacje genetyczne komórek jajowych używanych w zabiegach zapłodnienia in vitro u małp dały obiecujące wyniki i nadzieję na pojawienie się nowej metody leczenia niepłodności - informuje Gazeta.pl.

Niepłodność: nowa metoda leczenia budzi kontrowersje
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Naukowcy z Uniwersytetu Nauki i Zdrowia w stanie Oregon (USA) skoncentrowali się na mitochondriach. Te niewielkie struktury odpowiadają za procesy zachodzące wewnątrz komórek. Wadliwe mitochondria w komórkach jajowych mogą być szkodliwe dla płodu i powodować anemię, nadciśnienie czy problemy neurologiczne.

Podejmowano próby przeszczepienia mitochondriów, jednak zabiegi takie okazały się zbyt ryzykowne.

Amerykańscy naukowcy przeszczepili więc DNA matki do komórki jajowej pozbawionej materiału genetycznego, ale zawierającej zdrowe mitochondria. Tego typu operacja jest bezpieczna, a rodzące się małpy cieszą dobrym zdrowiem - zapewniają naukowcy na łamach tygodnika Nature.

Część naukowców podeszła do nowej metody sceptycznie zwracając uwagę, że do skutecznego zabiegu potrzebne są geny tzw. trzeciego rodzica, co jest nieetyczne. Jednak w opinii wielu ekspertów domieszka obcych genów jest tak mała, że nie ma dla dziecka większego znaczenia.

Testy nowej metody na ludziach mogą rozpocząć się w ciągu najbliższych trzech lat.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze