Niemcy: naukowcy próbują stworzyć przezroczyste narządy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 kwietnia 2019 08:41

Dzięki metodzie, która pozwala nadać ludzkim narządom przezroczystość, można będzie dokładniej poznać ich budowę i tworzyć sztuczne narządy do przeszczepów drukowane techniką 3D - informuje Reuters.

Niemcy: naukowcy próbują stworzyć przezroczyste narządy
Naukowcy zamierzają sprawdzić za ok. 10 lat czy zwierzęta są w stanie przeżyć z drukowanymi narządami. O ile takie powstaną... Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

Nową metodę opracował zespół naukowców z uniwersytetu Ludwika i Maksymiliana w Monachium, którym kieruje doktor Ali Erturk. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego rozpuszczalnika narządy takie jak mózg czy nerka stają się przezroczyste. W tym stanie można je skanować laserem pod mikroskopem, co pozwala dokładnie uchwycić całą badaną strukturę, łącznie z naczyniami krwionośnymi i położeniem każdej z komórek.

Mając taki "plan", naukowcy są w stanie wydrukować strukturę, w której następnie osadzane są za pomocą drukarki 3D komórki macierzyste, aby powstał zdolny do funkcjonowania narząd.

Dotychczas narządy tworzone metodą druku 3D były oparte na obrazach z tomografii komputerowej lub aparatów MRI, toteż odtwarzały szczegóły budowy prawdziwych narządów ze znacznie mniejszą dokładnością. Nowa metoda pozwala na dokładność co do pojedynczej komórki, aby stworzyć organ funkcjonujący jak prawdziwy.

W ciągu najbliższych 2-3 lat zespół doktora Erturka planuje stworzyć drukowaną trzustkę, w ciągu 5-6 lat ma także nadzieję na stworzenie nerki.

W ciągu 5-10 lat, gdy naukowcy sprawdzą, czy zwierzęta są w stanie przeżyć z drukowanymi narządami, mogą rozpocząć się badania kliniczne. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum