Niektóre nutraceutyki zwiększają skuteczność antydepresantów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 kwietnia 2016 12:15

Suplementy diety, takie jak kwasy tłuszczowe omega-3, S-adenozylometionina, kwas lewomefoliowy oraz witamina D, wspomagają farmakologiczne leczenie depresji - podaje  American Journal of Psychiatry.

Niektóre suplementy diety pozytywnie wpływają na przebieg leczenia depresji Fot. Archiwum

Naukowcy z Uniwersytetu w Melbourne (Australia) oraz Uniwersytetu Harvarda (USA) na podstawie analizy badań klinicznych dotyczących jednoczesnego stosowania nutraceutyków (środków odżywczych o właściwościach prozdrowotnych) i leków przeciwdepresyjnych (SSRI, SNRI, TLPD), doszli do wniosku, że niektóre suplementy diety pozytywnie wpływają na przebieg leczenia depresji.

Wśród substancji poprawiających efektywność działania antydepresantów znajdują się S-adenozylometionina (SAM), kwas lewomefoliowy (aktywna postać kwasu foliowego) oraz witamina D. Największe korzyści zdrowotne obserwuje się jednak u pacjentów zażywających kwasy tłuszczowe omega-3.

- Wiele badań pokazuje, że kwasy omega-3 dobrze wpływają na zdrowie mózgu i poprawę nastroju, ale nasza analiza jest pierwszą, która pozwala zobaczyć, że kwasy omega-3 dobrze działają w połączeniu z lekami przeciwdepresyjnymi - komentuje dr Jerome Sarris, współautor badania.

Naukowcy nie potrafią jednoznacznie określić, czy na farmakologiczne leczenie depresji pozytywnie wpływają związki, takie jak cynk, witamina C i tryptofan. Ustalili jednak, że niezbyt skuteczne jest przyjmowanie kwasu foliowego i inozytolu.

Niemniej jednak badacze radzą, by przed podjęciem decyzji o stosowaniu jakichkolwiek nutraceutyków pacjenci z depresją skonsultowali się ze swoim lekarzem.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum