Niektóre leki nasercowe mogą sprzyjać nowotworom?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 czerwca 2010 11:17

Powszechnie stosowane leki z grupy blokerów receptora angiotensyny (ARB) mogą nieznacznie podnosić ryzyko zachorowania na nowotwory - informuje "The Lancet Oncology".

Charakter choroby czasami nie daje dużego pola do wyboru leków.

Blokery receptora angiotensyny (na przykład sartany), podawane z powodu nadciśnienia czy niewydolności krążenia, są przyjmowane przez miliony ludzi na całym świecie. W dużym stopniu chronią przed takimi związanymi z nadciśnieniem problemami jak udar mózgu, uszkodzenie nerek czy niewydolność krążenia.

Jak jednak wykazała przeprowadzona przez ośrodek w Cleveland analiza dziewięciu badań, dotyczących leków z grupy ARB, na każdych 105 leczonych nimi pacjentów przypadał jeden dodatkowy przypadek zachorowania na nowotwory – zwłaszcza płuc.

O ile w przypadku przyjmujących inne leki kardiologiczne lub placebo rozpoznawano nowotwory w 6 proc. przypadków, to dla bioracych ARB odsetek ten wynosił 7,2 proc. Nie stwierdzono jednak większej umieralności (choc może to wynikać z ograniczonego czasu trwania badań). Nie ma jasności, jak właściwie lek miałby sprzyjać rakowi – badania na zwierzętach mogą sugerować, że dzięki lekom guzy są lepiej ukrwione.

Na razie potrzebna jest dokładniejsza analiza danych, uwzględniająca na przykład wiek pacjentów, to, czy palili oraz czas przyjmowania leków. Autorzy badań jednocześnie radzą osobom przyjmującym ARB, by ich nie odstawiały – jeśli się niepokoją, powinny się skonsultować z lekarzem.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum