Nieinwazyjna metoda wprowadzania genów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 grudnia 2008 09:06

Opracowano nową nieinwazyjną metodę wprowadzania genów do ośrodkowego układu u myszy - informują naukowcy z USA na łamach pisma Nature Biotechnology. Są duże szanse, że pewnego dnia metoda ta zostanie zastosowana w terapii schorzeń neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Lou Gehriga.

Dostarczenie genów lub leków do mózgu i rdzenia kręgowego jest utrudnione ze względu na istnienie tzw. bariery krew - mózg. Barierę tę tworzą ściśle do siebie przylegające komórki, które ograniczają przemieszczanie się cząsteczek ze krwi do tkanki nerwowej.

Dotychczas nie znano wirusów, ani wektorów wirusowych (cząsteczek do przenoszenia materiału genetycznego),  które byłyby w stanie przekroczyć barierę krew - mózg po iniekcji dożylnej. Brian Kaspar z Nationwide Children's Hospital w Columbus wraz z zespołem odkrył, że szczep wirusa o nazwie AAV9 może być używany do przenoszenia genów przez barierę krew - mózg u myszy.

Naukowcy wykazali również, że wirus, którego celem są komórki rdzenia kręgowego może być użyty również do dostarczania genów do różnych regionów ośrodkowego układu nerwowego. Autorzy pracy mają nadzieję, że opracowana przez nich metoda znajdzie zastosowanie w terapii genowej polegającej na wprowadzeniu do układu nerwowego chorego kopii tych genów, które są przez chorobę uszkodzone. Chorobami, które można byłoby tak leczyć są rdzeniowa atrofia mięśniowa, stwardnienie zanikowe boczne czy choroba Lou Gehriga.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum