PAP Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia | 20-10-2018 13:39

Niedobór snu przyspiesza rozwój choroby Alzheimera

Niewystarczająca ilość snu w okresie adolescencji i wczesnej dorosłości prowadzi do szybszego rozwoju choroby Alzheimera poprzez nasilenie patologii białka tau - wynika z badania zamieszczonego na łamach „Journal of Neuroscience”.

Fot. archiwum

Naukowcy z Uniwersytetu Pensylwanii (USA) sprawdzali, jak niedobór snu w młodości – okresie adolescencji i wczesnej dorosłości - wpływa na funkcjonowanie myszy ze skłonnością do tauopatii (powstawania nieprawidłowości w obrębie białka tau).

Wykazali, że zarówno przewlekły sen krótki (CSS), jak i przewlekły sen pofragmentowany (CFS) – dwie najbardziej powszechne formy niedoboru snu - przyczyniają się do szybszego występowania trudności z poruszaniem się oraz powstawania splątków neurofibrylarnych (patologii białka tau) w rejonie miejsca sinawego i ciała migdałowatego w mózgu. Krótki sen wiąże się ponadto z zanikaniem neuronów w obu tych obszarach.

Wcześniejsze badania sugerowały, że deficyt snu koreluje ze wzmożonym gromadzeniem się blaszek amyloidowych w mózgu.

Zarówno pojawianie się nieprawidłowości w obrębie białka tau, jak i gromadzenie się blaszek amyloidowych to czynniki prowadzące do rozwoju choroby Alzheimera.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl