Niedobór kwasów tłuszczowych może prowadzić do schizofrenii?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 września 2017 16:03

Niedostateczne spożycie nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6 we wczesnym etapie ciąży może skutkować rozwojem schizofrenii u potomstwa - czytamy na łamach "Translational Psychiatry".

Niedobór kwasów tłuszczowych może prowadzić do schizofrenii?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Naukowcy z RIKEN Brain Science Institute (Japonia) w badaniu na myszach wykazali, że potomstwo samic pozbawionych na początku ciąży ważnych składników odżywczych, takich jak kwas dokozaheksaenowy (DHA) oraz kwas arachidonowy (AA), wykazuje w wieku dorosłym objawy charakterystyczne dla schizofrenii, do których zalicza się niski poziom motywacji, depresję, upośledzoną pamięć, czy zmiany funkcjonowania kory przedczołowej w mózgu.

Wyniki badania mogą tłumaczyć, dlaczego w rejonach dotkniętych głodem diagnozuje się więcej przypadków schizofrenii.

Specjaliści dowiedli ponadto, że nieprawidłowe funkcjonowanie kory przedczołowej było związane u myszy z niedostateczną regulacją oligodendrocytów - komórek glejowych tworzących osłonki mielinowe i biorących udział w przekazywaniu sygnałów mózgowych, jak również genów kontrolujących wydzielanie neuroprzekaźnika GABA. Takie same symptomy obserwuje się u zwykle pacjentów cierpiących na schizofrenię.

Gdy badacze ustalili, że owa zaburzona regulacja była efektem małej ekspresji genów kodujących tzw. receptory jądrowe (czynniki transkrypcyjne odpowiedzialne za kontrolę ekspresji innych genów), postanowili odwrócić ten proces. Podali zwierzętom lek działający na receptory jądrowe RXR i zauważyli, że złagodziło to niektóre objawy towarzyszące schizofrenii.

Po przebadaniu mieszków włosowych pochodzących od pacjentów cierpiących na schizofrenię, naukowcy doszli do wniosku, że osoby z tej grupy borykają się z takim samym problemem - niedostateczną ekspresją genów kodujących receptory jądrowe.

- Kolejnym etapem naszej pracy będzie przetestowanie leków działających na receptory jądrowe u pacjentów ze schizofrenią oraz zbadanie, w jaki sposób receptory jądrowe regulują funkcjonowanie oligodendrocytów i neuronów GABA-ergicznych. Dzięki temu może będziemy w stanie zapobiec rozwojowi patofizjologii schizofrenii - podsumowuje główny autor projektu Motoko Maekawa.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze