Niedobór BRCA1 może powodować deficyty poznawcze

Autor: Kopalnia Wiedzy/Rynek Zdrowia • • 01 grudnia 2015 15:10

Naukowcy z Instytutów Gladstone'a odkryli, że białko BRCA1, które bierze udział w mechanizmie naprawy uszkodzonego DNA, odgrywa ważną rolę w prawidłowym uczeniu i pamięci. W chorobie Alzheimera w neuronach występuje niedobór BRCA1, a spadek ilości tego białka może powodować deficyty poznawcze.

Niedobór BRCA1 może powodować deficyty poznawcze
Niedobór BRCA1 może powodować deficyty poznawcze. Fot. Archiwum

W dzielących się komórkach, białko BRCA1 bierze udział w naprawie dwuniciowych pęknięć DNA do których dochodzi w czasie urazu. W neuronach w mózgu takie pęknięcia pojawiają się nawet w normalnych okolicznościach, np. po zwiększonej aktywności mózgu.

Na tej podstawie naukowcy postawili hipotezę, że w komórkach mózgu cykle uszkodzenia i naprawy DNA ułatwiają uczenie i zapamiętywanie. Nierównowaga między tymi procesami zaburza te zdolności. W celu sprawdzenia tej hipotezy uczeni zmniejszyli poziom BRCA1 w neuronach myszy. Brak białka naprawczego prowadził do akumulacji uszkodzeń DNA, kurczenia neuronów, a także deficytów uczenia i pamięci.

Ponieważ choroba Alzheimera wiąże się z podobnymi neuronalnymi i poznawczymi zaburzeniami, zespół zastanawiał się, czy u ich podłoża również leży spadek stężenia BRCA1. Z tego powodu zbadano poziom BRCA1 w neuronach mózgów zmarłych z alzheimeryzmem. Okazało się, że w porównaniu do grupy kontrolnej, poziom BRCA1 w komórkach nerwowych chorych był o 65-70 proc. niższy.

Chcąc ustalić przyczynę tego zjawiska, Amerykanie potraktowali hodowle komórek neurotoksycznym beta-amyloidem, który gromadzi się w mózgach pacjentów. Doprowadziło to spadku poziomu białka, co sugeruje, że to właśnie beta-amyloid odpowiada za wadliwą naprawę DNA.

Obecnie prowadzone są testy, czy zwiększenie stężenia BRAC1 w modelu mysim może zapobiec albo odwrócić neurodegenerację i problemy pamięciowe.

Więcej: kopalniawiedzy.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum