Niebieskie światło komputerów i smarfonów przed nocą obniża jakość snu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 31 lipca 2017 16:31

Niebieskie światło emitowane przez nowoczesne ekrany pobudza organizm i dramatycznie obniża poziom melatoniny, zwanej hormonem snu - pokazało badanie naukowców z University of Houston. Jego autorzy proponują na szczęście sposoby zaradcze.

Niebieskie światło komputerów i smarfonów przed nocą obniża jakość snu
FOT. John Karakatsanis/Flickr(CC BY-SA 2.0)

Na łamach pisma "Ophthalmic & Physiological Optics" badacze opisali eksperyment, w którym sprawdzili wpływ działania ekranów na poziom melatoniny i sen w grupie osób od 17 do 42 lat.

Ochotnicy wieczorami korzystali z typowych komputerowych urządzeń. Wyświetlacze większości z nich emitują stosunkowo duże ilości niebieskiego światła. Tymczasem ten zakres fal oddziałuje na specjalne komórki w oczach, które rozbudzają organizm.

Badacze poprosili więc ochotników o noszenie wieczorem okularów, które blokowały niebieskie światło. To spowodowało potężną zmianę - poziom melatoniny wzrósł u badanych średnio o 58 proc. Jak tłumaczą naukowcy, jest to większy wzrost, niż powodowany przez specjalne, dostępne bez recepty suplementy.

Różnica w poziomie hormonu znacząco pomagała ochotnikom wypoczywać nocą. Zasypiali szybciej, ich sen wyraźnie się wydłużył i poprawiła się jego jakość.

- Najważniejsza informacja do zapamiętania jest taka, że niebieskie światło nocą rzeczywiście obniża jakość snu - mówi autorka badania prof. Lisa Ostrin. - Sen jest bardzo istotny dla regeneracji wielu funkcji organizmu - dodaje badaczka.

Naukowcy proponują kilka rozwiązań. Jeśli to możliwe, warto ograniczyć czas spędzony wieczorami przed komputerem czy smartfonem. Inne rozwiązanie to specjalne filtry lub okulary (chociażby z powłoką antyrefleksyjną) albo urządzenia ze specjalnym trybem nocnym. Dostępne są też specjalne programy, które o odpowiedniej porze zmieniają barwę ekranu

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum