Nie będzie nowatorskich opatrunków z lnu, bo urząd odmówił rejestracji

Autor: RR, Radio Zet/Rynek Zdrowia • • 10 maja 2011 17:56

Prof. Jan Szopa-Skórkowski z Instytutu Biochemii i Biologii Molekularnej Uniwersytetu Wrocławskiego, twórca nowatorskich opatrunków ze zmodyfikowanego genetycznie lnu, które miały być przełomem w leczeniu ran, jest zniechęcony odmową ich rejestracji.

Nie będzie nowatorskich opatrunków z lnu, bo urząd odmówił rejestracji

Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych odmówił w kwietniu br. zarejestrowania opatrunków z powodów proceduralnych, wskazując, że opatrunek należy zakwalifikować do grupy leków.

- Są wyniki badań na ludziach, badań laboratoryjnych. Co jeszcze można dostarczyć - powiedział 10 maja w Radiu Zet prof. Jan Szopa-Skórkowski. - Jak pomyślę, że z takim opatrunkiem ponad dwa lata trwa użeranie się z administracją, to nie ma o czym mówić… - dodał z rezygnacją.

Ponowne gromadzenie dokumentacji może potrwać kilka lat. Wydaje się, że profesor nie jest zainteresowany taką perspektywą. Badania kliniczne przeprowadzone w 4. Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką na 50 pacjentach z trudno gojącymi się ranami potwierdziły skuteczne działanie opatrunków. Badania naukowe trwały 10 lat, kosztowały kilkanaście mln zł.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum