Neurony z laboratorium: sposób na chorobę Alzheimera?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 marca 2011 09:32

Powstałe z komórek macierzystych neurony mogą w przyszłości zastąpić komórki mózgu zniszczone przez chorobę Alzheimera - informuje "New Scientist".

Neurony z laboratorium: sposób na chorobę Alzheimera?

Choroba Alzheimera szczególnie bezwzględnie niszczy cholinergiczne neurony podstawy przodomózgowia, co upośledza pamięć i utrudnia rozumienie otoczenia.

Naukowcom z Northwestern University w Evanston (stan Illinois) udało się zmusić ludzkie płodowe komórki macierzyste, aby przekształciły się w neurony cholinergiczne. Dokonali tego, robiąc dziurki w błonie otaczającej jądro komórkowe komórki macierzystej i wprowadzając do jego wnętrza fragmenty DNA oraz białka zwane czynnikami transkrypcyjnymi. 

Tak spreparowane sztuczne neurony wprowadzono do mysiego mózgu, gdzie z powodzeniem włączyły się w tkankę hipokampa, czyli tę części mózgu, która odpowiada m.in. za tworzenie wspomnień. Sztuczne neurony rozpoczęły też wytwarzanie acetylocholiny, niezbędnej do odtwarzania zapamiętanych informacji. 

Hodowla tego rodzaju neuronów już teraz może posłużyć do testowania nowych leków na Alzheimera, jednak możliwe, że z czasem można będzie ich użyć jako "części zamiennych” dla dotkniętego chorobą mózgu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum