×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Nawet herbata nie jest wolna od pestycydów

Autor: Radio Zet/Rynek Zdrowia14 grudnia 2017 13:25

Kanadyjska Agencja Kontroli Żywności (CFIA) wykazała, że od pozostałości środków ochrony roślin w produktach spożywczych nie jest wolna także herbata. Statystycznie jedna na cztery próbki herbacianego suszu zawiera pestycydy, które znacznie przekraczają dopuszczalne normy bezpieczeństwa.

Nawet herbata nie jest wolna od pestycydów
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Kanadyjska agencja informacyjna CBC, korzystając z pomocy akredytowanego laboratorium przeanalizowano skład różnych herbat. Wyniki okazały się sporym zaskoczeniem. Naukowcy potwierdzili, że podwyższone stężenie pestycydów (ponad oficjalnie dopuszczalne normy) wystąpiło aż w 9 na 10 próbek poddanych badaniom. Niektóre herbaty miały w składzie domieszki środków, które są powszechnie zakazane na całym świecie.

Pestycydy, które najczęściej pojawiają się w herbacie to acetamipryd - powoduje nudności, osłabienie mięśni, drgawki, hipotermię, chlorfenapyr - substancja trująca nawet w małych dawkach, bifentryna - ma działanie rakotwórcze.

Wśród pobranych próbek największym rekordzistą okazała się herbata zielona (Uncle Lee's Legends of China), zawierająca aż 22 różnego rodzaju pestycydy i dziesięciokrotnie przekraczała dopuszczalne normy dotyczące obecności w składzie acetamiprydu oraz chlorfenapyru. Niewiele lepiej wypadła zielona herbata marki Tetley (Tetley Pure Green Tea), w której składzie zidentyfikowano 18 pestycydów. Zaraz po niej uplasowała się Twinings Earl Grey, zawierająca 10 pestycydów.

Więcej: zdrowie.radiozet.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze