Naukowcy znaleźli sposób na wirusy Zika?

Autor: rp.pl/Rynek Zdrowia • • 09 listopada 2016 12:10

Amerykańskim badaczom udało się zablokować uszkodzenia płodu w łonie matki zainfekowanej groźnym patogenem. Wykorzystano ludzkie przeciwciała, które zadziałały na wszystkie typy wirusów Zika.

Wirusy Zika są przenoszone przez komary oraz podczas stosunków seksualnych. U dorosłych, zdrowych ludzi nie powodują poważniejszych objawów. Jednak jeśli komar ukąsi kobietę w ciąży, skutki są poważniejsze. Wirus uszkadza płód.

Na skutek infekcji wirusowych w ciągu ostatniego roku urodziło się ok. 2300 dzieci z małogłowiem. Epidemia wybuchła w 2015 roku. Najbardziej dotknięte nią są kraje Ameryki Środkowej i Południowej, niektóre regiony Azji - przypomina Rzeczpospolita.

Nie ma lekarstwa ani szczepionki na zikę. Nie ma też skutecznej metody leczenia mikrocefalii dzieci. Osiągnięcie zespołu naukowców z wydziału medycznego Washington University dają szanse na walkę z Ziką. To pierwsza terapia antywirusowa, która wykazuje działanie podczas ciąży i chroni zarodki przed wirusem.

Naukowcy przetestowali 29 przeciwciał z krwi ludzi. Przeciwciało o nazwie ZIKV-117 wyizolowali z krwi jednej tylko osoby, która przechorowała zikę. Okazało się ono wyjątkowo skuteczne w "oznaczaniu" wszystkich szczepów wirusa. Dzięki temu układ odpornościowy matek mógł sobie z nimi poradzić. Naukowcy na razie przeprowadzą testy na małpach.

 Więcej: www.rp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum