Naukowcy znaleźli sposób na szybszą regenerację mózgu po urazach

Autor: oprac. KM • Źródło: EurekAlert, Rynek Zdrowia19 czerwca 2021 17:50

Koreańscy badacze odkryli interakcję między białkami w mózgu, która umożliwia szybszy powrót do sprawności tego narządu po urazach. Wynikami badań podzielili się na łamach czasopisma naukowego "Cell Death & Differentiation".

Naukowcy znaleźli sposób na szybszą regenerację mózgu po urazach
Fot. Shutterstock
  • Naukowcy z Korei Południowej przebadali proces regeneracji mózgu po urazach i uszkodzeniach
  • Odkryli, że interakcja między dwoma konkretnymi białkami pozwala przyspieszyć regenerację
  • Odkrycia mogą posłużyć do stworzenia nowych skutecznych terapii

Rekonwalescencja pacjentów z uszkodzeniami mózgu powstałymi wskutek udaru lub urazu opiera się przede wszystkim na terapii rehabilitacyjnej. Społeczność naukowa jak dotąd nie znała innych skutecznych metod leczenia. Teraz naukowcy zaobserwowali, że u osób dorosłych tempo regeneracji po urazie mózgu jest znacznie wolniejsze niż u małych dzieci. Zdarza się również, że powrót do zdrowia jest niemożliwy. Specjaliści zgadzają się również co do tego, że liczba nadmiarowych neuronalnych komórek macierzystych, które mogą przywrócić funkcje mózgu jest niższa w mózgu dorosłej osoby niż w mózgu dziecka.

Niepoznany mechanizm regeneracyjny

Jak poinformował amerykański portal z informacjami naukowymi EurekAlert, zespół naukowców z Korei ogłosił stworzenie nowego mechanizmu, który posłuży do opisania procesu regeneracji uszkodzonego mózgu. Naukowcy podali, że podczas eksperymentu na modelu zwierzęcym czas rekonwalescencji po urazie mózgu mógł być kontrolowany poprzez regulację białek. 

Odkrycie jest efektem pracy fuzji zespołów badawczych: pierwszego, kierowanego przez dr Eun Mi Hwang z Brain Science Institute w Korea Institute of Science and Technology (KIST) i drugiego, pod przewodnictwem prof. Kyoungho Suka z Kyungpook National University. Badacze poinformowali o istnieniu nieznanej wcześniej interakcji między konkretnymi białkami (hevin-calcyon). Odgrywa ona kluczową rolę w procesie zdrowienia po uszkodzeniu mózgu u dorosłych z naciskiem na jej wagę we wczesnych stadiach odzyskiwania.

Interakcja między białkami - sprawcą zamieszania

Naukowcy odkryli, że białko DRD1IP (ang. calcyon) weszło w interakcję z SPARCL1 (ang. hevin), białkiem wydzielanym przez komórki glejowe obecne w mózgu. Dodali, że interakcja między białkami odegrała kluczową rolę w procesie regeneracji komórek neuronalnych obecnych w uszkodzonym mózgu dorosłych. Neurony są komórkami, które bezpośrednio wpływają na aktywność mózgu, dlatego uważa się, że choroby mózgu można wyleczyć, kiedy neurony regenerują się lub zostają naprawione dzięki interwencji lekarskiej.

Wyniki eksperymentów wykazały, że wzrost liczby interakcji między wspomnianymi białkami w mózgu wpływa m.in. na zwiększenie liczby połączeń synaptycznych, co może pomóc przyspieszyć regenerację mózgu. Interakcja i ekspresja tych białek zostały potwierdzone w drodze badania zdrowych tkanek mózgu. Zaobserwowano również, że liczba interakcji u pacjentów cierpiących na tzw. urazowe uszkodzenie mózgu znacznie zmniejszyła się.

Naukowcy z Kyungpook National University badali proces regeneracji uszkodzonego mózgu, badając interakcję białek w modelu zwierzęcym. Okazało się, że proteazy powstałe wskutek odpowiedzi neurozapalnej we wczesnych stadiach uszkodzenia mózgu doprowadziły do fragmentacji białka hevin. Proces utrudnił również możliwość zajścia interakcji między białkami. Zaobserwowano możliwość skrócenia czasu rekonwalescencji do około 2-3 tygodni (z 4 tygodni), kiedy inhibitor odpowiedzi zapalnej był podawany bezpośrednio do regionu mózgu po urazie. Tempo regeneracji może być bardziej spowolnione poprzez podanie dodatkowego białka zapalnego.

Zespół badawczy poinformował, że brak interakcji między opiswanymi białkami we wczesnych stadiach procesu regeneracji może negatywnie wpłynąć na przebieg regeneracji. Wczesne stadia to kluczowy okres w procesie rekonwalescencji mózgu po urazie.

Otwarte drzwi do stworzenia skutecznej terapii

Dr Eun Mi Hwang z KIST powiedziała, że interakcja między wymienionymi białkami może potencjalnie pomóc w leczeniu chorób mózgu, ponieważ uszkodzenie mózgu i choroby neurodegeneracyjne mogą prowadzić do generowania reakcji zapalnych. Dodała również, że dokonane odkrycia mogłyby pomóc w opracowaniu procedur leczenia chorób mózgu opornych na leczenie, spowodowanych zaburzeniami synaptogenezy.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum