×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Naukowcy znaleźli sposób na malarię?

Autor: 4.rp.pl/Rynek Zdrowia25 listopada 2015 10:58

Czy naukowcy znaleźli sposób na malarię? Zmodyfikowane komary pokonałyby groźną chorobę - twierdzą amerykańscy uczeni.

Naukowcy znaleźli sposób na malarię?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Anthony James z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine wyhodował komary różniące je od ich dzikich kuzynów. Komary naukowca mają dwie cechy. Pierwsza to fluoroscencyjne oczy, które błyszczą w świetle podczerwonym. Druga to mutacja, która uniemożliwia rozwijanie się w ich organizmie zarodźców malarii.

Gen odpowiedzialny za odporność naukowiec  wszczepił komarowi za pomocą nowej metody genetycznych modyfikacji - CRISPR. Ta sama metoda posłużyła do wszczepienia genu świecących oczu - dzięki temu można łatwo sprawdzić, w jaki sposób modyfikacje są dziedziczone. Zmiany genetyczne dziedziczy około 99 proc. komarów.

Mutacje przekazywane są z dużą skutecznością dzięki użyciu technologii "gene drive", czyli napęd genowy. Gen wyposaża się w dodatkowy zestaw biologicznych narzędzi, które pozwalają mu przeskakiwać z jednego chromosomu na drugi. Taki gen ma niemal stuprocentową szansę być przekazany następnemu pokoleniu.

Zdaniem badacza, jeżeli użyjemy napędu genowego, w ciągu kilku lat mutacje rozprzestrzenią się na całą populację. Znaczy to, że można dość szybko pokonać malarię - informuje Rzeczpospolita.

Więcej: www4.rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze