Naukowcy zidentyfikowali mutacje odpowiedzialne za rozwój siatkówczaka

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 sierpnia 2011 10:25

Mały fragment RNA może odgrywać kluczową rolę w rozwoju złośliwego nowotworu oka u dzieci - informują uczeni, których wnioski ukazały się na stronie internetowej pisma "Genes & Development".

Naukowcy zidentyfikowali mutacje odpowiedzialne za rozwój siatkówczaka

Siatkówczak to wewnątrzgałkowy nowotwór złośliwy występujący głównie u dzieci poniżej 5. roku życia. We wczesnym stadium objawia się białym refleksem źrenicy i zezem. Jego rozwój stymulowany jest przez mutacje dezaktywujące gen kodujący białko Rb (retinoblastoma).

Naukowcy wzięli "pod lupę" zespół genów kodujących mikroRNA o nazwie miR-17~92. Ostatnie prace wykazały, że mutacje te biorą udział w procesie zapobiegania umieraniu komórek przednowotworowych, co sprzyja proliferacji guzów. Redukując poziom białka PTEN, które reguluje cykl komórkowy, miR-17~92 może ułatwiać przetrwanie komórkom takich nowotworów jak białaczka i chłoniak.

Najnowsze obserwacje wskazują, że ten sam zespół genów może brać udział w rozwoju siatkówczaka, choć mechanizm jest inny. W tym przypadku miR-17~92 nie wpływa na białko PTEN, lecz ułatwia proliferację komórkom nieposiadającym białka Rb, kodowanego przez gen supresorowy.

Z badań wynika, że miR-17~92 udaremnia komórce próby zrekompensowania braku białka Rb. Podobnie może dziać się w przypadku innych nowotworów. Odkrycie to może stanowić nowy cel w leczeniu guzów spowodowanych deficytem Rb.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl


 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum