Naukowcy: zestresowani pracownicy generują olbrzymie wydatki ochrony zdrowia

Autor: PAP-Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 29 sierpnia 2011 14:27

Osoby narażone na silny stres w pracy odwiedzają lekarzy pierwszego kontaktu 26 proc. częściej niż mniej zestresowani pracownicy - podkreślają kanadyjscy naukowcy na łamach pisma "BMC Public Health".

Naukowcy: zestresowani pracownicy generują olbrzymie wydatki ochrony zdrowia
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Z kolei częstość wizyt u specjalistów jest w tej grupie wyższa o 27 proc.

Naukowcy z Concordia University w Montrealu doszli do takich wniosków po przeanalizowaniu danych, zbieranych w latach 2000-2008 w badaniach dotyczących zdrowia kanadyjskiej populacji. Objęto nimi osoby w wieku tzw. produkcyjnym, tj. 18-65 lat, pracujące w zawodach zaliczonych do kilku kategorii, jak handel, usługi, rolnictwo, służba zdrowia, praca fizyczna, zajmujących stanowiska kierownicze oraz pełniących rolę biegłych.

Okazało się, że osoby narażone na umiarkowany lub silny stres w pracy częściej odwiedzały lekarzy pierwszego kontaktu i specjalistów z powodu dolegliwości fizycznych, psychicznych i problemów emocjonalnych - odpowiednio o 26 i 27 proc. częściej, niż pracownicy o niskim poziomie stresu w pracy. Wyniki były zbliżone dla obu płci.

Kierujący badaniami dr Sunday Azagba zwraca uwagę, że częstsze wizyty lekarskie związane ze stresem w pracy są kosztowne dla budżetu państwa.

- Szacuje się, że korzystanie ze służby zdrowia z powodu stresu kosztuje amerykańskie kompanie ubezpieczeniowe 68 mld dolarów rocznie i obniża ich dochody o 10 proc. - dodaje dr Sharaf.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze