Naukowcy: zbyt długi kontakt dziecka z tabletem opóźnia rozwój mowy

Autor: PAP Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 08 maja 2017 11:58

W związku z tym, że coraz więcej dzieci zaczyna używać tabletów i smartfonów, zanim nauczy się mówić, naukowcy z The Hospital for Sick Children w Toronto postanowili zbadać, jak to zjawisko wpływa na rozwój mowy.

Naukowcy: zbyt długi kontakt dziecka z tabletem opóźnia rozwój mowy
FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

W badaniach wzięło udział 894 kanadyjskich dzieci w wieku od sześciu miesięcy do dwóch lat. Informacje o czasie, który dziecko spędzało ze smartfonem lub tabletem, uzyskiwano od rodziców. Dzieci regularnie badano także pod kątem postępów w rozwoju mowy.

Okazało się, że 20 proc. maluchów przed 18. miesiącem życia korzystało ze smartfona lub tabletu średnio przez 28 minut dziennie.

W czasie trwających przez kolejne lata obserwacji naukowcy ustalili, że im więcej czasu dziecko spędzało z urządzeniem, tym większe było ryzyko opóźnień w rozwoju mowy. Z każdym wydłużeniem czasu spędzanego z tabletem lub smartfonem o 30 minut ryzyko wolniejszego rozwoju mowy wzrastało o 49 proc.

Nie zaobserwowano natomiast zależności pomiędzy korzystaniem z tych urządzeń a innymi opóźnieniami w rozwoju kompetencji komunikacyjnych, takich jak gesty czy interakcje społeczne.

Więcej: PAP-Nauka w Polsce

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum