Naukowcy zapytali pacjentów, po której operacji dolegliwości są najbardziej bolesne

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 01 czerwca 2018 10:48

Naukowcy zapytali pacjentów o ocenę dolegliwości po operacji, w skali od 0 do 10. Badanie prowadzono wśród chorych 578 oddziałów chirurgii w 105 niemieckich szpitalach.

Fot. archiwum

Finalnie w badaniu wzięto pod uwagę ponad 50 tys. osób podzielonych na 179 grup w zależności od typu zabiegu operacyjnego.

Wyniki nie wskazywały, by rozległy zakres zabiegu i znaczny uraz tkanek wprost korelował z odczuwaniem intensywnego bólu. Dzięki właściwemu leczeniu przeciwbólowemu tak poważne zabiegi jak amputacja nogi powyżej kolana, resekcja żołądka czy mastektomia, pojawiły się poniżej 115. miejsca listy. 

Jak pisze "Rzeczpospolita", niektóre popularne zabiegi, jak usunięcie migdałków, operacyjne usunięcie wyrostka czy pęcherzyka żółciowego pojawiły się pośród 25 najbardziej bolesnych operacji. Za najboleśniejsze uznano zabiegi ortopedyczne na kościach.

Za pięć najbardziej bolesnych pacjenci uznali (w kolejności): operacyjne zespolenie złamania kości piętowej, spondylodezę (zespolenie dwóch lub więcej sąsiadujących kręgów w kręgosłupie), miomektomię (wyłuszczenie mięśniaków macicy), proktokolektomię (usunięcie jelita grubego wraz z odbytnicą) oraz złożone zabiegi rekonstrukcyjne kręgosłupa.

Celem badania było zwrócenie uwagi, że zabiegi uważane za mniej poważne mogą powodować relatywnie duży dyskomfort, a leczenie przeciwbólowe powinno uwzględnić skargi pacjenta przy dozowaniu leków analgetycznych.

Więcej: www.rp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum