Naukowcy: zamiast stawać na wadze, zmierz poziom tkanki tłuszczowej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 marca 2016 14:02

To poziom tkanki tłuszczowej, a nie całkowita waga czy wskaźnik BMI są istotniejsze w kontekście oceny stanu zdrowia - twierdzą naukowcy. Zdaniem badaczy waga czy BMI nie są kompletne, jeśli chodzi o związek między wagą a czynnikami zdrowotnego ryzyka.

FOT. Tony Alter/Flick.com (CC BY 2.0)

Zdaniem specjalistów w kontekście zdrowia ważniejsze jest utrzymanie niskiego poziomu tkanki tłuszczowej, niż niskiej wagi - takie wnioski płyną z badania opublikowanego w "Annals of Internal Medicine".

Specjaliści dowodzą, że u osób, u których waga utrzymuje się na właściwym poziomie, stosunek poziomu tkanki tłuszczowej do masy mięśniowej jest większy i są one bardziej narażone na cukrzycę typu 2.

Oczywiście najprostszym sposobem na wskazanie, czy ktoś ma nadwagę, czy już jest otyły, jest określenie wskaźnika BMI. Znaczne przekroczenie wszelkich norm w sposób oczywisty wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób związanych z otyłością.

Niestety, ten wskaźnik jest obarczony pewnym błędem. Bowiem osoby, które są bardzo muskularne - co wiąże się z większą masą ciała - według wskaźnika BMI również mogą zostać skategoryzowane jako osoby z nadwagą.

Naukowcy zwracają również uwagę na osoby szczupłe, których BMI jest prawidłowe, jednak mimo to poziom tkanki tłuszczowej jest wyższy w stosunku do masy mięśniowej. Zatem można być osobą szczupłą, ale zagrożoną np. cukrzycą w takim samym stopniu jak osoba otyła.

Jak wyjaśniają naukowcy, ta relacja zmienia się z wiekiem i tak, z biegiem lat, poziom masy mięśniowej zmniejsza się na rzecz tkanki tłuszczowej, co również sprzyja spowolnieniu metabolizmu. Dlatego, jak wskazują naukowcy, w średnim wieku tak trudno jest schudnąć.

- Niezależnie od masy ciała, wyższy poziom tkanki tłuszczowej zwiększa ryzyko chorobowe. O zwiększonym ryzyku można mówić, kiedy poziom tkanki tłuszczowej w organizmie jest na poziomie 36-38 proc. - wskazuje autor badania dr William Leslie z University of Manitoba. "Jeśli chodzi o zdrowie, nie tyle istotna jest całkowita masa ciała, ale to, co się realnie na nią składa" - dodaje.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum