Naukowcy za pomocą stymulacji pomogą kontrolować przebieg snu?

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 14 maja 2014 10:06

Kontrolowanie marzeń może pomóc w terapii stanów lękowych i... uprzyjemnić zasypianie. Dzięki impulsom elektrycznym o starannie dobranej częstotliwości specjaliści mogą wprowadzać ludzi w stan świadomego śnienia.

Świadome śnienie to moment między pełnią świadomości a "prawdziwym" snem - taki, kiedy zdajemy sobie sprawę, że śnimy, i możemy do pewnego stopnia kontrolować to, co widzimy oczami wyobraźni.

W eksperymencie, który przeprowadzili badacze Instytutu Psychologii Uniwersytetu Johanna Wolfganga Goethego we Frankfurcie nad Menem wzięło udział 27 ochotników w wieku od 18 do 26. Przez cztery noce musieli spać w laboratorium podłączeni do niewielkiego urządzenia generującego impulsy elektryczne.

Zespół prof. Ursuli Voss sprawdził kilka częstotliwości - od 2 Hz do 100 Hz. Impulsy miały naśladować tzw. fale gamma towarzyszące świadomemu działaniu. Stymulacja kory mózgowej trwała zaledwie kilkadziesiąt sekund. Naukowcy czekali z nią, aż uczestnicy eksperymentu wejdą w tzw. fazę REM snu. Okazało się, że przy częstotliwości 25 Hz badani ludzie mogli kontrolować przebieg snu.

Ich opisy były podobne: większość widziała siebie z zewnątrz, tak jakby sen oglądali na ekranie kinowym. Ten efekt obserwowaliśmy tylko przy częstotliwościach 25 i 40 Hz, co odpowiada dolnej częstotliwości fal gamma.- mówił prof. Voss agencji AFP.

Świadomy sen interesuje naukowców z wielu powodów. Po pierwsze - łączy on dwa stany - pełnej świadomości i głębokiego snu. A po drugie, gdybyśmy nauczyli się kontrolować marzenia w tej fazie, pozwoliłoby to pokonać koszmary senne wynikające z przeżytych urazów. Urządzenie do wprowadzania ludzi w świadomy sen miałoby zatem zastosowanie terapeutyczne - przekonują badacze.

Więcej: www.rp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum