Naukowcy z MIT opracowali urządzenie, którym można sterować za pomocą myśli

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 kwietnia 2018 17:12

Naukowcy z MIT opracowali urządzenie AlterEgo, którym można sterować za pomocą myśli. Składa się ono z elektrod rozmieszczonych wokół szczęki użytkownika na specjalnej słuchawce i systemu przetwarzającego sygnały z nich płynące - podał serwis The Verge.

Naukowcy z MIT opracowali urządzenie, którym można sterować za pomocą myśli. Fot. Archiwum

Elektrody zlokalizowane na słuchawce skonstruowane są tak, by reagowały na werbalizację myśli użytkownika, która nie jest widoczna dla ludzkiego oka - emituje jednak sygnały neuronalno-mięśniowe wychwytywane przez urządzenie.

Sygnały te następnie są analizowane przez system uczenia maszynowego, który określone rodzaje impulsów wiąże z konkretnymi słowami.

Jak powiedział student z MIT zaangażowany w tworzenie AlterEgo, Arnav Kapur, "nasz pomysł dotyczył stworzenia platformy, która będzie stapiała użytkownika i maszynę w pewien sposób w jedno i będzie stanowiła przedłużenie naszej świadomości".

System może komunikować się z użytkownikiem poprzez "przekazywanie wibracji z twarzy do ucha". Słuchawki mają być według twórców zaprojektowane tak, aby przekazywały informacje bez przerywania rozmowy bądź słuchania.

Naukowcy z MIT testowali AlterEgo w zestawieniu z różnymi zadaniami i problemami do rozwiązania. Wśród nich były proste operacje matematyczne takie jak dodawanie i odejmowanie, a także rozegranie partii szachów czy budowa zdań z użyciem słownika ograniczonego do 20 wyrazów. Urządzenie, jak stwierdzili jego twórcy, jest bardzo inteligentne, jednakże wciąż ograniczone. W procesie budowy zdań z 20 słów 92 proc. ćwiczeń zakończyło się sukcesem.

- Obecnie jesteśmy w trakcie procesu zbierania danych. Mamy nadzieję, że wyniki z czasem będą się poprawiać, ale obecne nie są złe. Jestem przekonany, że pewnego dnia osiągniemy możliwość swobodnego i pełnego prowadzenia konwersacji - powiedział Kapur.

Zespół badaczy z MIT potencjalne zastosowanie swojego urządzenia widzi m.in. w pomocy osobom niepełnosprawnym bądź dotkniętym wadami słuchu, dla których komunikacja w miejscach o dużym nasileniu hałasu może być problematyczna. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum