Naukowcy z Krakowa stworzyli fantom serca

Autor: gazetaprawna.pl/Rynek Zdrowia • • 19 maja 2018 12:50

W diagnostyce medycznej stosowane są urządzenia hybrydowe, łączące w sobie funkcjonalność różnych technik, np. pozytonowej tomografii emisyjnej z tomografem komputerowym lub rezonansem magnetycznym. Niestety, w Polsce tych urządzeń jest jak na lekarstwo, więc specjaliści kierują pacjentów na badania jedno po drugim.

Naukowcy z Krakowa stworzyli fantom serca. FOT. Shutterstock

Zaleta takich urządzeń jest oczywista: pacjent za jednym zamachem poddawany jest dwóm uzupełniającym się badaniom. Powstaje jednak problem - jak dokładnie nałożyć na siebie zdjęcia uzyskane z różnych urządzeń?

- Potrzebny jest punkt orientacyjny, dzięki któremu będzie można precyzyjnie określić: w tym miejscu w obu badaniach serce pacjenta jest tak samo ułożone. Dzięki temu będzie wiadomo, jak nałożyć na siebie zdjęcia - tłumaczy w Gazecie Prawnej dr inż. Katarzyna Matusiak z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, autorka wynalazku, dzięki któremu taka kalibracja jest możliwa.

Jej wynalazek nazywa się multimodalnym fantomem serca, czyli modelem tego organu przeznaczonym do regulacji różnych urządzeń diagnostycznych. Przypomina średniej wielkości akwarium, jest wykonany z przezroczystego tworzywa sztucznego o gęstości podobnej do gęstości ludzkich tkanek. Akwarium pełni rolę modelu klatki piersiowej, a najważniejszym jego elementem jest mocowane do ścianek serce z pleksi. Sztuczny organ jest tej samej wielkości co przeciętne ludzkie serce i tak samo jak ono jest nachylony pod kątem 45 stopni do płaszczyzny akwarium.

Fantomy od dawna wykorzystywane są do kalibracji urządzeń diagnostyki medycznej. Każdy tomograf wyposażony jest we własny zestaw, który wykorzystywany jest do zapewnienia poprawności działania aparatu. Nie istniał jednak do tej pory jeden fantom, który pozwalałby na kalibrację urządzeń różnego typu - a jest to bardzo przydatne, jeśli chcemy śledzić u pacjenta ten sam obszar za pomocą różnych metod diagnostycznych. Stąd krakowscy lekarze zwrócili się do naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej z prośbą o propozycję rozwiązania, które wypełniłoby tę lukę.

Serce z pleksi nie tylko jest wykorzystywane w krakowskich szpitalach, ale również stanowi podstawę kilku prac naukowych.

Czytaj: www.gazetaprawna.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum