×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Naukowcy z Cambridge: najpierw mózg, potem mięśnie

Autor: Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia02 listopada 2017 15:40

Organizm człowieka, mając do dyspozycji inwestowanie zasobów energetycznych w działanie mózgu lub pracę mięśni, w pierwszej kolejności wybiera mózg - podaje ''Scientific Reports''.

Naukowcy z Cambridge: najpierw mózg, potem mięśnie
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge (Wielka Brytania) wykazali, że realizacja dwóch zadań jednocześnie - jednego wymagającego intensywnego myślenia i drugiego opierającego się na wzmożonej pracy mięśni - upośledza wykonanie każdego z nich, ale w mniejszym stopniu tego związanego z aktywnością umysłową.

Jak podaje za  ''Scientific Reports'' serwis Nauka w Polsce, w eksperymencie uczestniczyło 62 członków uniwersyteckiej drużyny wioślarskiej. Brali oni udział w teście polegającym na przywoływaniu z pamięci listy słów oraz 3-minutowym teście siły fizycznej przeprowadzanym na maszynie wioślarskiej. Następnie wykonywali oba zadania równocześnie.

Zgodnie z oczekiwaniami, osoby wykonujące dwa zadania jednocześnie uzyskiwały gorsze wyniki zarówno w teście pamięci, jak i teście siły. Stosunkowo lepiej radziły sobie jednak z aktywnością umysłową.

Analizy pokazały, że w przypadku testu siły efektywność wioślarzy spadała przeciętnie o 12,6 proc. W przypadku testu pamięci - tylko o 9,7 proc.

Wyniki badania wspierają hipotezę tzw. samolubnego mózgu - organu, który ''dba'' przede wszystkim o własne potrzeby. Pierwszeństwo mózgu w dostępie do zasobów energetycznych jest cechą, która prawdopodobnie pojawiła się u człowieka w toku ewolucji. Być może myślenie było dla przetrwania naszego gatunku funkcją ważniejszą niż sprawne poruszanie się.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze