Naukowcy z Atlanty: szczepienia przeciwko HPV są bezpieczne

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 19 sierpnia 2009 11:55

Szczepionki przeciwko wirusowi HPV, wywołującemu raka szyjki macicy

Naukowcy z Atlanty: szczepienia przeciwko HPV są bezpieczne
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W opinii dr Barbary A. Slade z Centrum Kontroli i Przeciwdziałania Chorób w Atlancie, użycie szczepionki przez miliony kobiet potwierdziło, że jest ona bezpieczna, jak wskazywały na to badania kliniczne przeprowadzone przed jej wprowadzeniem na rynek trzy lata temu.

W badaniach przed trzema laty wzięło udział 21 tys. ochotniczek. Częstotliwość występowania efektów ubocznych w grupie zaszczepionych była podobna jak u kobiet, które otrzymały placebo. Wskaźnik poważnych powikłań wyniósł mniej niż 0,1 proc.

W swoich badaniach dr Slade wzięła pod uwagę raporty na temat negatywnych skutków działania preparatu, które wpłynęły do VAERS – amerykańskiego systemu kontroli szczepionek. Od czerwca 2006 roku było ich ponad 12 tys. Relacje dotyczyły pojawienia się u pacjentek zawrotów głowy czy mdłości. Ale odnotowano również 32 przypadki śmiertelne.

Prof. Sławomir Majewski - dyrektor Centrum Diagnostyki i Leczenia Chorób Przenoszonych Drogą Płciową Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, wypowiadając się dla Rzeczpospolitej twierdzi jednak, że nie zna dowodów naukowych świadczących o związku pomiędzy szczepionką a powikłaniami zdrowotnymi.

Na rynku polskim dostępne są dwie szczepionki przeciwko HPV: cztero- i dwuwalentna. Pierwsza pojawiła się przed trzema laty, druga rok później. Cena obydwu jest porównywalna i wynosi 300 złotych za jedną dawkę. Szczepionkę w Polsce podaje się dziewczynkom w wieku 13 – 14 lat.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze