Naukowcy wzięli pod lupę kręgosłup opiekunów niepełnosprawnych dzieci

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 września 2017 14:25

Aktywizacja m.in. mięśni poprzecznych brzucha zmniejsza obciążenia działające na odcinek lędźwiowy kręgosłupa nawet o 25 proc. - wynika z badania naukowców Politechniki Śląskiej i AWF w Katowicach. Połączyli oni siły, aby pomagać rodzicom dzieci niepełnosprawnych, zmagającym się z dolegliwościami kręgosłupa.

Naukowcy wzięli pod lupę kręgosłup opiekunów niepełnosprawnych dzieci
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak zwraca uwagę serwis Nauka w Polsce, choć dużo mówi się i działa w zakresie pomocy dzieciom z niepełnosprawnościami, to często pomija się inną ważną grupę ludzi, którzy również mogą cierpieć na problemy zdrowotne. Są to rodzice dzieci niepełnosprawnych, którzy w codziennych zmaganiach pielęgnacyjnych i rehabilitacyjnych podnoszą, czy przenoszą swoje pociechy. Wiecznie pochyleni - często mają ogromne problemy z kręgosłupem. Tą grupą pacjentów zajmują się naukowcy z Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej oraz Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach.

- W ramach moich badań do pracy doktorskiej zajmuję się modelowaniem układu szkieletowo-mięśniowego w celu określenia obciążeń występujących w odcinku lędźwiowym - mówi Katarzyna Nowakowska, doktorantka w Katedrze Biomechatroniki Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej.

Dlaczego kręgosłup lędźwiowy? Okazuje się, że prawie połowa naszej populacji cierpi na bóle w okolicy lędźwiowej, a u 25 proc. jest to ból przewlekły. Często są to bóle wynikające z obciążeń kręgosłupa związanych z wykonywanym zawodem. W przypadku grupy naszych pacjentów mają one związek z opieką nad niepełnosprawnym dzieckiem m.in. częstym pochylaniem ciała podczas podnoszenia dużego ciężaru.

- Badania rozpoczęliśmy od przygotowania kwestionariusza subiektywnej oceny dolegliwości bólowych w grupie badanych - wspomina doktorantka.

Następnie naukowcy przeprowadzili doświadczalne badania kinematyki wykonywania czynności życia codziennego, takich jak: wstawanie i siadanie na krzesło oraz podnoszenie przedmiotów z różnych wysokości i z różną masą.

Jednak najważniejszym elementem badań było wykorzystanie systemu modelowania AnyBody - unikalnego narzędzia, pozwalającego na prowadzenie symulacji obciążeń układu szkieletowo-mięśniowego człowieka. Taka analiza umożliwia wyznaczenie reakcji w stawach i siły mięśni, pozwalając na optymalizację ruchów ciała.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze