Naukowcy wynaleźli nanoczujniki do wykorzystania w organizmie pacjenta

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 czerwca 2018 14:19

Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology (MIT) wynaleźli nanoczujniki, które mogą stać się przełomem w medycynie, np. w leczeniu chorób wewnętrznych. O studium badawczym uczelnia poinformowała na swoim blogu.

Mikroskopijne implanty według twórców w przyszłości mogą służyć m.in. do dystrybucji leków, monitorowania stanu narządów wewnętrznych. Fot. Shutterstock

Nanoczujniki opracowane przez specjalistów z MIT mogą być umieszczane w głębi ludzkiego ciała i nie potrzebują zasilania za pomocą baterii. Mikroskopijne implanty zasilane są za pomocą fal radiowych, a według twórców w przyszłości mogą służyć m.in. do dystrybucji substancji chemicznych, monitorowania stanu narządów wewnętrznych bądź leczenia chorób.

Według szefa zespołu badawczego, który opracował urządzenia Fadela Aliba, z umieszczonymi wewnątrz ciała człowieka implantami można swobodnie komunikować się z zewnątrz.

Prototypy testowane przez naukowców mają wielkość ziarnka ryżu, w przyszłości jednak ich rozmiar może zostać zmniejszony. W przeciwieństwie do obecnie wykorzystywanych w medycynie implantów, nowe nanoczujniki nie potrzebują baterii, co znacznie wydłuży ich czas użytkowania.

Opracowane przez MIT urządzenia komunikują się za pomocą systemu opartego na łączności radiowej, nazwanego In-Vivo Networking (IVN), który wykorzystuje wiele nadajników, emitujących fale radiowe o różnej częstotliwości. Fale przenikają się wzajemnie na różne sposoby, a w punktach, w których się nakładają - wytwarzają energię niezbędną dla zasilania czujników.

Nanoimplanty były do tej pory testowane na trzodzie chlewnej. W wyniku badań naukowcy stwierdzili, że czujniki mogą odbierać fale radiowe nawet z odległości metra w stosunku do ciała, w którym się znajdują (przy założeniu, że implant znajduje się nie głębiej, niż 10 cm od wierzchniej warstwy skóry).

System komunikacji radiowej dla implantów nie wymaga wiedzy o dokładnej lokalizacji czujnika w ciele - fale radiowe rozchodzą się bowiem po całym jego obszarze. Oznacza to, że IVN może zasilać wiele czujników jednocześnie.

Naukowcy z MIT uważają, że w przyszłości system komunikacji radiowej będzie można wykorzystać również do sterowania czujnikami - np. w celu uwolnienia w ciele substancji chemicznej. Badacze chcą również opracować sposoby integracji implantów z neurostymulatorami. Ich zdaniem, technologia ta może znaleźć zastosowanie m.in. w leczeniu chorób takich, jak epilepsja czy choroba Parkinsona.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum