Naukowcy wyliczyli maksymalną wagę szkolnego tornistra

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 lipca 2019 14:15

Naukowcy ustalili, że dzieci w wieku szkolnym, które używają plecaków, powinny unikać ładunków cięższych niż 10. proc. masy ich ciała. Te zaś, które korzystają z wózków - 20 proc. masy ciała.

Naukowcy wyliczyli maksymalną wagę szkolnego tornistra
Flickr:Elizabeth (CC BY 2.0).jpg

Badacze z Uniwersytetu w Granadzie (Hiszpania) i brytyjskiego Liverpool John Moores University określili maksymalną wagę, jaką dziecko może nosić w swoim szkolnym tornistrze, także takim na kółkach.

Do tej pory zalecenia dotyczące wagi były ustalone wyłącznie dla zwykłych plecaków, gdyż jest to najczęściej wybierany przez uczniów i ich rodziców sposób przenoszenia materiałów szkolnych.

Jednak od kilku lat wzrasta popularność także plecaków na kółkach, tzw. wózków. W Hiszpanii już ponad 40 proc. dzieci z tego typu rozwiązania. Tymczasem aż do tej pory nie wyznaczono limitu dla tego typu plecaków.

Badania kierowane przez naukowców z Wydziału Wychowania Fizycznego i Sportu w Granadzie koncentrowały się na uczniach szkół podstawowych. Autorzy przeprowadzili analizę kinematyczną dzieci (postawa tułowia i kończyn dolnych), podczas gdy: chodziły one swobodnie nie nosząc ciężaru; nosiły tradycyjny plecak; ciągnęły wózek na kółkach z różnymi obciążeniami (10 proc., 15 proc. lub 20 proc. masy ich ciała).

Do analizy wykorzystano trójwymiarowy optyczny system przechwytywania ruchu, podobny do tych stosowanych w filmach animowanych i grach wideo. We współpracy z naukowcami z Liverpool John Moore University specjaliści z Hiszpanii wykorzystali metody statystyczne do analizy krzywych kinematycznych na podstawie trajektorii punktów śledzenia.

Okazało się, że największe zmiany w ciele podczas korzystania z wózków lub plecaków powstawały w odcinkach proksymalnych kończyn (biodrze i tułowiu), podczas gdy w częściach dystalnych (kolana i kostki) różnice te były bardzo niewielkie. Co ważne, ciągnięcie wózka powodowało mniej zmian w kinematyce dziecka w porównaniu z noszeniem plecaka, nawet bardzo lekkiego, co oznacza, że używanie wózków bardziej przypomina ruch podczas chodzenia bez obciążenia.

Podsumowując: badanie potwierdziło, że uczniowie, którzy używają plecaków, powinni unikać noszenia ciężarów większych niż 10 proc. masy ich ciała. Ponadto, co stanowi nowe odkrycie, podczas ciągnięcia wózka, który jest dla dziecka korzystniejszy, i tak należy unikać ładunku większego niż 20 proc. masy ciała.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum