Naukowcy: wczesna miesiączka zwiększa ryzyko problemów zdrowia psychicznego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 marca 2018 15:25

Rozpoczęcie miesiączkowania wcześniej niż rówieśniczki ma związek z podwyższonym ryzykiem rozwoju depresji i zachowań antyspołecznych, które utrzymują się w życiu dorosłym - informuje pismo "Pediatrics".

Im wcześniej wystąpiła pierwsza miesiączka, tym większe było prawdopodobieństwo objawów utrzymującej się depresji, także w wieku blisko 30 lat. Fot. Shutterstock

Dziewczęta, które wcześnie zaczynają miesiączkować, są bardziej podatne na problemy zdrowia psychicznego w wieku kilkunastu lat. Te problemy to m.in. depresja, zaburzenia lękowe, zaburzenia odżywiania, przestępczość i stosowanie używek. Dotychczas niewiele wiedzieliśmy jednak na temat tego, jak długo te problemy trwają. Okazuje się, że trwają latami - piszą autorzy.

Naukowcy z Cornell University (USA) przeanalizowali dane dotyczące 7,8 tys. nastolatek zarejestrowanych w National Longitudinal Study of Adolescent Health. Informacje na ich temat gromadzono przez 14 lat, czyli aż do około 30. roku życia.

Im wcześniej wystąpiła pierwsza miesiączka, tym większe było prawdopodobieństwo objawów depresji oraz ich ciągła obecność (w niemal takim samym nasileniu) w wieku blisko 30 lat. Wcześnie dojrzewające dziewczęta przejawiały także częściej zachowania antyspołeczne. Co ciekawe, tendencja ta z wiekiem pogłębiała się, co odbiega od naturalnego wzorca rozwoju nastolatków.

W ciągu ostatnich 50 lat średni wiek wystąpienia pierwszej miesiączki wyraźnie się obniżył. Obecnie jest to około 12,5 lat. Wczesne dojrzewanie wiąże się ze zmianami wyglądu ciała, co może powodować u dziewczynek problemy zdrowia psychicznego, gdyż ich rozwój fizyczny wyprzedza rozwój emocjonalny i mogą czuć się wyalienowane w grupie wolniej dojrzewających rówieśników - zauważa autorka analizy dr Jane Mendle.

Podczas kolejnych badań naukowcy zamierzają dowiedzieć się więcej na temat tego, dlaczego problemy takie jak depresja czy zachowania antyspołeczne utrzymują się także w życiu dorosłym.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum