Naukowcy twierdzą, że orzechy włoskie mogą hamować rozwój raka piersi

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 marca 2019 13:00

Spożywanie orzechów włoskich może hamować rozwój raka piersi i zmniejszać żywotność jego komórek - informuje pismo „Nutrition Research”.

Naukowcy twierdzą, że orzechy włoskie mogą hamować rozwój raka piersi
Fot. Katarzyna Gubała/PTWP

Badanie przeprowadził zespół prof. W. Elaine Hardman z Marshall University Joan C. Edwards School of Medicine (USA). Jak wykazali naukowcy, spożywanie 56,7 grama (dwóch uncji) orzechów włoskich dziennie przez dwa tygodnie znacząco zmieniło ekspresję genów w guzach nowotworowych piersi.

Do badania rekrutowane były kobiety z guzami piersi wystarczająco dużymi do wykonywania biopsji. Przydzielono je losowo do grupy spożywającej orzechy lub grupy kontrolnej.

Natychmiast po wykonaniu biopsji kobiety z pierwszej grupy zaczęły spożywać dwie uncje orzechów włoskich dziennie - aż do zabiegu chirurgicznego. Badania histopatologiczne potwierdziły, że u wszystkich kobiet guzki były rakiem piersi. Podczas zabiegu przeprowadzonego około dwóch tygodni po biopsji pobrano z guzów dodatkowe próbki.

U każdej kobiety - zarówno w grupie spożywającej orzechy, jak i kontrolnej, określono zmiany w ekspresji genów w próbce chirurgicznej w porównaniu do wartości wyjściowych, określonych na podstawie biopsji.

Jak wykazały szczegółowe badania, spożycie orzechów włoskich istotnie zmieniło ekspresję 456 zidentyfikowanych genów. Aktywowane zostały szlaki promujące apoptozę i adhezję (pozostawanie na miejscu) komórek, natomiast zahamowane - szlaki promujące proliferację i migrację komórek.

- Wyniki te potwierdzają hipotezę, że u ludzi spożycie orzechów włoskich może hamować wzrost i przeżycie nowotworów piersi - powiedział Hardman.

- Potrzebne będą dodatkowe badania na większą skalę, aby potwierdzić klinicznie, że spożycie orzechów włoskich rzeczywiście zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi lub jego nawrotu.

Paweł Wernicki

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum