Naukowcy: terapia światłem pomaga chorym na alzheimera

Autor: Serwis Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 20 stycznia 2012 10:31

Naświetlanie niebiesko-zielonym światłem może poprawiać funkcjonowanie chorych na chorobę alzheimera - wynika z pracy, którą zamieszcza pismo "Western Journal of Nursing Research". 

Jak informuje dr LuAnn Nowak Etcher z Wayne State University, zdaniem opiekunów osób chorych na alzheimera, terapia niebiesko-zielonym światłem poprawiała ogólne funkcjonowanie pacjentów. Byli oni bardziej żwawi i przytomni, sprawniej posługiwali się słowami, poprawiły się ich zdolności poznawcze, pamięciowe oraz koordynacja ruchowa. Opiekunowie ocenili też, że chorzy zdawali się odzyskiwać swoją osobowość i bardziej angażowali się w funkcjonowanie swojego środowiska. Również nastrój pacjentów ulegał poprawie.

Badania dr Etcher zostały zainspirowane powszechnymi u chorych na Alzheimera zaburzeniami okołodobowego cyklu sen-czuwanie. Pacjenci ci często śpią w ciągu dnia, budzą się później i mogą być aktywni całą noc. Problemy te są przeważnie uwarunkowane zaburzeniami funkcji zegara biologicznego, które leczy się przy pomocy światła.

Dr Etcher zastosowała terapię światłem u 20 pań po 65. roku życia chorych na alzheimera. Wszystkie były mieszkankami domów opieki w stanie Michigan. Losowo przydzielono je bądź do grupy poddawanej terapii światłem niebiesko-zielonym lub do grupy kontrolnej, w której stosowano światło czerwone.

Opiekunowie, krewni pacjentek oraz personel domu opieki nie wiedzieli, które światło może hipotetycznie mieć efekt terapeutyczny. Okazało się, że większą poprawę odnotowano w przypadku zastosowania światła niebiesko-zielonego.

Jednak, u kilku chorych była ona mała lub nie było jej wcale.  Co ciekawe, u niektórych osób poddawanych działaniu czerwonego światła również odnotowano poprawę - byli oni spokojniejsi i mniej opierali się leczeniu. Specjalistka podkreśla, że wyniki jej badań są wstępne i niezbędne jest potwierdzenie ich w większej grupie pacjentów.

Więcej: http://www.naukawpolsce.pap.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum