Arthritis Care & Research, PAP/Rynek Zdrowia | 29-09-2009 18:35

Naukowcy: szpilki są niezdrowe

Naukowcy przestrzegają kobiety przed noszeniem wysokich obcasów. Szpilki są główną przyczyną bólów stóp w późniejszym wieku - informuje pismo

Jak twierdzą autorzy badań, w Stanach Zjednoczonych bóle stóp to jedna z 20 głównych przyczyn wizyt u lekarza pacjentów w wieku od 65 do 74 lat. Stosunkowo niewiele wiadomo jednak na temat przyczyn tych dolegliwości. Znacznie częściej na bóle stóp skarżą się kobiety, lecz nie jest do końca jasne, czy jest to spowodowane częstszym występowaniem zniekształceń stopy, chorobami, nieodpowiednim obuwiem czy też innymi czynnikami.

W badaniach wzięły udział 3372 osoby po 50. roku życia. Prawie 30 proc. kobiet i 20 proc. mężczyzn odczuwało bóle stóp każdego dnia. Badanych poproszono o określenie, jaki rodzaj obuwia nosili najczęściej kolejno w wieku 20-29, 30-44, 45-64 lat, a także po 74. roku życia.

Prawie 64 proc. kobiet, które w pewnym okresie życia regularnie nosiły buty na wysokich obcasach, doświadczało w późniejszym wieku bólów w okolicy pięty i kostki. W przypadku mężczyzn nie zaobserwowano natomiast żadnej zależności między rodzajem noszonego obuwia a bólami stopy.

– Młode kobiety powinny być bardziej ostrożne przy doborze obuwia, by uniknąć późniejszych bólów w okolicach stawu skokowego i pięty. Warto też wykonywać ćwiczenia rozciągające, by złagodzić niekorzystny wpływ wysokich obcasów – radzi prowadząca badania dr Alyssa Dufour.