Naukowcy: stymulator... antywymiotny

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 marca 2010 15:45

Działający na żołądek elektroniczny stymulator może pomóc osobom z poważnymi zaburzeniami działania przewodu pokarmowego.

Naukowcy: stymulator... antywymiotny
Elektroniczne stymulatory znalazły już zastosowanie między innymi w leczeniu chorób serca, epilepsji, choroby Parkinsona...

Uporczywe wymioty mogą być w niektórych przypadkach nawet groźne dla życia. Występują miedzy innymi w cukrzycy i chorobach żołądka, a także w czasie ciąży i jako uboczny skutek chemioterapii nowotworów.

Jak informuje serwis „EurekAlert”, naukowcy z Akademii Sahlgrenska przy Uniwersytecie w Gothenburgu, preprowadzili badania na 27 osobach z uporczywymi wymiotami. U 22 spośród nich czasowa elektryczna stymulacja poprzez skórę dała pomyślne wyniki, z tego u 20 przeprowadzono operację wszczepienia elektrod stymulatora na stałe do żołądka.

W 90 proc. przypadków operacja dała pomyślny rezultat. Podczas innych badań, na grupie 16 pacjentów, stymulacja elektryczna ograniczyła liczbę dni spędzonych w szpitalu.

Zabieg wszczepienia elektrod jest przeprowadzany w miejscowym znieczuleniu i wymaga tylko niewielkiego nacięcia skóry. Być może będzie go też można wykonywać metodą laparoskopową. Sam stymulator znajduje się na zewnątrz organizmu, co znacznie upraszcza jego obsługę i zasilanie. Jak się wydaje, sygnały z elektrod wpływają nie tylko na żołądek, ale i  pośrednio na mózg.

Elektroniczne stymulatory znalazły już zastosowanie między innymi w leczeniu chorób serca, epilepsji, choroby Parkinsona, a nawet zaburzeń działania pęcherza moczowego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum