PAP Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia | 11-10-2011 11:56

Naukowcy: smartfony modyfikują działanie mózgu

Smartfony zmieniają działanie mózgu zmuszając go do permanentnej wielozadaniowości, do której nie jest dostosowany. Zmieniła się np. hierarchizacja spostrzeganych przez nas priorytetów - twierdzą francuscy naukowcy.

Trzymając w ręku iPhone'a lub inny smartfon, odrywamy uwagę od otoczenia i pogrążamy się w wirtualnym świecie natłoku atrakcyjnych informacji.

Zdaniem naukowców z Lyonu, pociąg do nadmiernego używania smartfonów jest spowodowany przez umiejscowiony w mózgu "ośrodek nagrody". Odgrywa on kluczową rolę w motywowaniu, odczuwaniu przyjemności oraz w uzależnieniach. Neurony, które tworzą ten układ, reagują wobec zbliżającej się nagrody - wspierają więc działanie, które ma szansę zrealizować ten cel.

Ostatnie badania na małpach wykazały, że niektóre neurony reagują w podobny sposób na informacje przekazywane przez sms czy e-mail. Ośrodek w mózgu powoduje, że poszukując stymulacji, nakierowany jest on na poszukiwanie informacji potencjalnie ważnej. Takie ciągłe "pragnienie" informacji powoduje zjawisko uzależnienia.

Nie wiadomo, czy stosowanie smartfonów ma trwały wpływ na funkcjonowanie mózgu - obecnie naukowcy sądzą jedynie, że w mózgu pojawiły się nowe obszary przeznaczone do użytkowania nowych technologii.

Więcej: http://www.naukawpolsce.pap.pl