Naukowcy: ścieżka sygnałowa Notch ważna w rozwoju białaczki

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 maja 2011 19:51

Ścieżka sygnałowa Notch w komórkach krwiotwórczych hamuje powstawanie nowotworów - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature".

Jak wykazał Iannis Aifantis wraz z zespołem z New York University School of Medicine zahamowanie ścieżki Notch prowadzi do rozwoju białaczki szpikowej, co sugeruje że terapia polegająca na aktywacji sygnalizacji Notch może się okazać w przyszłości skutecznym sposobem leczenia nowotworów szpiku.

Mutacje w ścieżce sygnałowej Notch powodują rozwój choroby u pacjentów cierpiących na białaczkę limfocytarną. Amerykańscy naukowcy odkryli mutacje w genach ścieżki sygnałowej Notch, które prowadzą do inaktywacji tej kaskady przekazywania informacji w komórkach pacjentów chorych na przewlekłą białaczkę szpikową.

Okazało się, że sygnalizacja Notch odgrywa ważną rolę podczas wczesnych etapów różnicowania komórek krwiotwórczych i jest kluczowa dla determinacji losów komórek.

Naukowcy zaobserwowali, że ścieżka sygnałowa Notch reguluje różnicowanie szpiku u myszy. U zdrowych ludzi aktywność Notch zapobiega rozwojowi nowotworów krwi, a zahamowanie tej sygnalizacji w komórkach krwiotwórczych prowadzi do rozwoju białaczki szpikowej. Leczenie mające na celu przywrócenie aktywności tej ścieżki przekazywania sygnału mogłoby zapobiec nawrotom choroby.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum