Naukowcy: rozstania bolą naprawdę

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 marca 2011 21:50

Trauma fizyczna i silne poczucie odrzucenia społecznego wywołują w mózgu człowieka jednakowe reakcje - donosi magazyn "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Naukowcy: rozstania bolą naprawdę

Psycholog społeczny Ethan Kross z Uniwersytetu Michigan w USA dowiódł, że te same obszary mózgu aktywizują się zarówno w odpowiedzi na ból fizyczny, jak i na cierpienie spowodowane silnym uczuciem samotności i odrzucenia.

– Na pierwszy rzut oka ból, którego doznajemy wylewając na siebie filiżankę gorącej kawy i ból psychiczny spowodowany myślami o byciu odrzuconym powinny znacznie się różnić. Nasze badania pokazują jednak, że są one bardziej podobne niż dotychczas zwykło się sądzić – mówi Ethan Kross.

Do swoich badań Kross rekrutował 40 kobiet i mężczyzn, którzy w ciągu sześciu miesięcy przeżyli bolesne rozstanie z partnerem i doświadczali uczucia odrzucenia. W ramach pierwszego eksperymentu badani mieli patrzeć na zdjęcie swojego byłego partnera i myśleć o chwilach, które wspólnie przeżyli.

Kolejny eksperyment związany był z reakcją na ból fizyczny. W tym celu badacze przykładali do ramienia uczestnika nagrzewający się przyrząd, który czasami osiągał temperaturę gorącej kawy.

Podczas obu testów za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego kontrolowano aktywność mózgu badanych. Po porównaniu okazało się, że oba doznania powodują aktywność neuronów w drugorzędowej korze somatosensorycznej oraz korze tylnej części wyspy.

Autorzy badań zwracają uwagę, że informacje te pomogą zrozumieć, w jaki sposób cierpienia emocjonalne mogą doprowadzić do chorób fizycznych, a także zaburzeń psychicznych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum