Naukowcy: raka można rozpoznać po oddechu

Autor: PAP Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 23 lutego 2012 18:42

Naukowcy pracujący dla firmy technologicznej Metabolizm z USA skonstruowali urządzenie do testów, rozpoznających i określających rodzaj guzów nowotworowych płuc po ich metabolitach, wydzielających się wraz z oddechem pacjenta. Urządzenie przeszło już pomyślnie badania kliniczne.

Testy opierają się na zasadzie, że produkty metabolizmu guzów nowotworowych płuc trafiają do krwi i częściowo wydzielają się z oddechem. Dokładność urządzenia wynosi 83 proc. Na podstawie wyników zdiagnozować można takie rodzaje nowotworów, które przedtem wymagały prowadzenia biopsji.

Pacjent w trakcie badania oddycha kilka minut przez ustnik. Pompy przepuszczają wydychane powietrze przez zestaw filtrów, oczyszczając je z bakterii i przekazując na zespół czujników.

Czujniki zawierają zestaw reagentów, z których każdy jest wrażliwy na określony typ substancji biochemicznej i w razie jej obecności zabarwia się na określony kolor.

Urządzenie zostało zakwalifikowane do użytku w zakładach lecznictwa zamkniętego, ale jeszcze w tym roku prawdopodobnie trafi do przychodni.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum