Naukowcy: przesypianie co noc 6-8 godzin jest optymalne dla zdrowia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 maja 2010 10:06

Włoscy i brytyjscy naukowcy twierdzą, że zbyt długi sen, podobnie jak zbyt krótki, jest zagrożeniem dla zdrowia.

Naukowcy z University of Warwick wraz z badaczami z Uniwersytetu Fryderyka II w Neapolu doszli do takich wniosków po przeanalizowaniu wyników badań, których przedmiotem był związek pomiędzy długością snu a śmiertelnością.

W 16 badaniach, które przeprowadzono w USA, Wielkiej Brytanii, innych krajach europejskich oraz wschodnioazjatyckich, wzięło udział ponad 1,3 mln osób. Ich stan zdrowia i losy śledzono przez 25 lat.

Analiza zgromadzonych danych pokazała, że osoby śpiące co noc krócej niż 6 godzin były o 12 proc. bardziej narażone na przedwczesny zgon niż osoby przesypiające zalecane 6–8 godzin.Z kolei sen zbyt długi, tj. trwający ponad 9 godzin każdej nocy, wskazywał na występowanie poważnego i potencjalnie śmiertelnego schorzenia.

Najnowsze badania dostarczają jednoznacznych dowodów na istnienie bezpośredniego związku między zbyt krótkim oraz zbyt długim snem a zwiększonym ryzykiem problemów zdrowotnych i zgonu.

Naukowcy twierdzą, że wyniki badań potwierdzają teorię, że przesypianie co noc 6–8 godzin jest optymalne dla zdrowia, a nawyki związane ze snem powinny być postrzegane jako jeden z tych elementów stylu życia, które kształtują ryzyko różnych schorzeń i zgonu, ale na które możemy mieć wpływ.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum