Naukowcy: przepisy utrudniają nam prowadzenie badań

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 15 stycznia 2013 10:04

Środowiska akademickie od kilku lata zabiegają o zreformowanie prawa zamówień publicznych. Konieczność ogłaszania przetargów na materiały do badań czy sprzęt potrzebny naukowcom, w obecnym brzmieniu przepisów, wydłuża czas badań o miesiące, a nawet lata - informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Naukowcy: przepisy utrudniają nam prowadzenie badań

Już dwa lata temu wniosek w tej sprawie złożyła w kancelarii premiera Polska Akademia Nauk oraz Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich. W dokumencie argumentowali, że konieczność organizowania przetargów ogranicza skuteczność prowadzenia badań. Nie tylko przedłuża procedury, lecz niekiedy zmusza wręcz do zaniechania projektów.

- Zamawianie badań i aparatury specjalistycznej wiąże się zazwyczaj z obowiązkiem rozpisania przetargu. Jeżeli ktoś pracował zaś na konkretnej aparaturze i chce zamówić taki sam sprzęt z tej samej firmy, tylko nowszej generacji, to już pojawia się kłopot - mówi na łamach DGP prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow, honorowa przewodnicząca Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

- Jeżeli produkt innej firmy okaże się tańszy, państwowych kontrolerów nie przekonałby argument, że droższy jest lepszy i tylko na nim można kontynuować badania, bo ci biorą pod uwagę głównie cenę - wyjaśnia profesor.

Do tej pory decydenci w tej sprawie nie zrobili nic. Dlatego naukowcy zdecydowali, że sami stosowny projekt zmian przygotują. Właśnie trafił do Urzędu Zamówień Publicznych. Projekt autorstwa prof. Jana Środonia z Instytutu Nauk Geologicznych zakłada m.in zwiększenie kwoty zakupów, powyżej której instytucje naukowe i uczelnie musiałyby ogłaszać przetargi, do unijnego progu 130 tys. euro.

Więcej: www.dziennik.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum