Naukowcy prognozują, jak zmieni się epidemia SARS-CoV2 w ciągu dekady

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 stycznia 2021 09:50

Naukowcy stworzyli model rozwoju epidemii, który wskazuje, że może ona dążyć do postaci endemicznej, czyli lokalnej i ustabilizowanej. Prawdopodobnie łagodnie wtedy chorować będą dzieci, co będzie po części chronić późniejszą dorosłą populację.

Naukowcy prognozują, jak zmieni się epidemia SARS-CoV2 w ciągu dekady
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Prognozę rozwoju pandemii naukowcy z Emory University (USA) przedstawili na łamach magazynu "Science". Wykorzystali do tego celu epidemiologiczne i immunologiczne dane na temat czterech endemicznych koronawirusów wywołujących infekcje u ludzi w różnych częściach globu.

Ich zdaniem prawdopodobnie infekcje z czasem będą miały naturę endemiczną. Według nich endemiczna postać SARS-CoV-2 będzie chorobą wczesnego dzieciństwa - pierwsza infekcja będzie następowała w wieku 3-5 lat, a choroba będzie przebiegała łagodnie.

Starsze osoby nadal będą mogły się zakazić, ale jeśli przejdą infekcję w dzieciństwie, będą chronione przed ciężką postacią COVID-19.

Jak szybko pandemia przyjmie taką postać zależy- zdaniem badaczy - m.in. od tego, jak będą działały szczepienia.

Jeśli na krótki czas będą chroniły przed infekcją, ale zmniejszą nasilenie choroby, czego można się spodziewać na podstawie danych o innych koronawirusach, COVID-19 stanie się endemiczną chorobą szybciej.

Autorzy zaznaczają, że jeśli przebieg choroby u dzieci będzie łagodny, powszechne szczepienia nie będą potrzebne. Jeśli jednak dzieci będą chorowały poważnie, jak to ma miejsce np. w przypadku MERS, powinno być prowadzone szczepienie tej grupy.

Więcej informacji: https://science.sciencemag.org/content/early/2021/01/11/science.abe6522

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum