Naukowcy: połowa bezdomnych doznaje urazowych uszkodzeń mózgu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 grudnia 2019 13:36

Aż połowa bezdomnych osób przeszła urazowe uszkodzenia mózg - wynika z analizy dostępnych badań. Połowa z tych zdarzeń miała przy tym umiarkowane lub duże nasilenie - wynika z analiz przeprowadzonych przez kanadyjskich naukowców.

Naukowcy: połowa bezdomnych doznaje urazowych uszkodzeń mózgu
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Naukowcy z University of British Columbia (Kanada) przeanalizowali dostępne w literaturze naukowej publikacje na temat urazów mózgu osób bezdomnych. Sprawdzili częstość występowania tego typu przypadków oraz ich relacje ze zdrowiem.

Okazało się, że 53 proc. uwzględnionych w badaniach osób cierpiało kiedyś z powodu urazowego uszkodzenia mózgu, a 25 proc. - z powodu urazu umiarkowanego lub silnego.

- Urazowe uszkodzenie mózgu może stanowić ważny czynnik działający w złożonych wyzwaniach zdrowotnych, przed jakimi staje ta populacja. Nasza praca pokazuje, że personel medyczny i osoby bezpośrednio pracujące z bezdomnymi osobami powinny mieć świadomość obciążenia TBI (ang. traumatic brain injury - urazowe uszkodzenie mózgu) w tej populacji. Powinny wiedzieć, jak wpływa ono na zdrowie i funkcjonowanie - mówi Jacob Stubbs, główny autor pracy opublikowanej na łamach pisma "The Lancet Public Health".

Badacze zwracają jednocześnie uwagę, że w USA i Europie każdego roku bezdomności doświadcza ponad 6 mln ludzi. Wiadomo, że osoby takie mają na ogół gorsze zdrowie psychiczne oraz fizyczne, niż ogólna populacja. Urazy mózgu są zdaniem naukowców niedostatecznie dobrze rozpoznawane, mogą prowadzić do zaburzeń neurologicznych i psychicznych, a można im zapobiegać.

Wyniki pokazały także, że TBI wiązało się z gorzej ocenianym przez badanych fizycznym i psychicznym stanem, np. z problemami z pamięcią, częstszym korzystaniem z pomocy służby zdrowia, a także ze zwiększonym ryzykiem samobójstw i kłopotów z prawem.

Naukowcy spekulują, że w ciągu całego życia, urazowe uszkodzenia mózgu występują w tej populacji 2,5-4 razy częściej niż w ogólnie ujętym całym społeczeństwie. Umiarkowane i silne urazy mogą być tymczasem nawet 10 razy częstsze.

- Relacja między TBI i bezdomnością może działać w obu kierunkach - TBI i bezdomność mogą podnosić ryzyko bezdomności, a bezdomność może zwiększać ryzyko TBI. Potrzebujemy lepszego zrozumienia tych zależności, aby zająć się tym problemem i poprawić wyniki pracy z osobami bezdomnymi i z ograniczonym dostępem do mieszkalnego lokalu - skomentowała Jehannine Austin z British Columbia Mental Health and Substance Use Services Research Institute, która nie uczestniczyła w analizie.

- Staje się coraz bardziej jasne, że TBI może zarówno stanowić powód jak i skutek bezdomności. Funkcjonalne i społeczno-ekonomiczne konsekwencje TBI mogą stanowić wyzwanie w znalezieniu i utrzymaniu stałego miejsca do zamieszkania. Biorąc pod uwagę rosnącą liczbę dowodów na potencjalną zależność przyczynową, uzasadnione są możliwe do wykonania randomizowane, kontrolowane badania sprawdzające wpływ pomocy mieszkaniowej na ryzyko TBI - twierdzi autorka komentarza do publikacji Jesse T Young z University of Melbourne.

Więcej informacji na stronach:
https://www.eurekalert.org/pub_releases/2019-12/tl-pss120519.php
https://www.thelancet.com/journals/lanpub/article/PIIS2468-2667(19)30188-4/fulltext

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum