Naukowcy: podczas wakacji dzieci spożywają więcej cukru

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 lipca 2015 09:47

Amerykańscy naukowcy twierdzą, iż w wakacje dzieci spożywają więcej cukru i mniej warzyw, a także oglądają więcej telewizji niż przez resztę roku.

Naukowcy: podczas wakacji dzieci spożywają więcej cukru
W wakacje dzieci spożywają więcej cukru i mniej warzyw, Fot. archiwum

Latem znacznie łatwiej jest o zachowania sprzyjające otyłości - zaznaczają autorzy badania, naukowcy z Mailman School of Public Health na Columbia University.

Jak dodają, w tym czasie zacierają się też normalne różnice stylu życia, obserwowane pomiędzy przedstawicielami dzieci pochodzących z biedniejszych i bogatszych grup społecznych.

Okazało się również, że uczniowie przez cały rok jedzą mniej warzyw i pochłaniają więcej słodkich napojów, a także ruszają się mniej i dłużej przesiadują przed komputerem, niż poziom zalecany przez amerykański Departament Rolnictwa.

Każdego dnia wakacji młodzi ludzie oglądali telewizję średnio o 20 minut dłużej, niż w roku szkolnym, pochłaniali też średnio nadprogramowy litr słodzonych napojów. Skala ich wysiłku fizycznego w zasadzie się nie zmieniła: w wakacje uczniowie byli aktywni fizycznie średnio pięć minut dłużej niż w roku szkolnym.

Uczniowie szkół średnich w wakacje ruszali się wyraźnie więcej niż w roku szkolnym - ale i tak nie tyle, ile się zaleca. Aktywność fizyczną podejmowała w wakacje częściej zwłaszcza młodzież z rodzin o wyższych dochodach.

Naukowcy doszli do swoich wniosków po analizach danych nt. uczniów klas 1-12. Dane gromadzono w latach 2003-2008 w ramach badania National Health and Nutrition Examination Survey. Badanie objęło niemal 6,5 tys. osób.

Analizując te dane, naukowcy uwzględniali trzy kwestie związane z żywieniem: liczbę kalorii pochłanianych przez dzieci w ciągu dnia, liczbę zjadanych porcji warzyw oraz nadprogramowe porcje cukru. Oceniali też nawyki uczniów związane z ćwiczeniami, czas spędzany przed telewizorem czy komputerem i związane z tym zmiany, jakie następują w wakacje. Porównano dane dla gospodarstw domowych o różnych dochodach.

- Zachowania sprzyjające otyłości w czasie wakacji powszechnieją - zauważa Y. Claire Wang z Health Policy and Management, jedna z odpowiedzialnych za Program Przeciwdziałania Otyłości, realizowany przez Mailman School of Public Health na Uniwersytecie Columbii (USA).

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum